Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Boys golf

Girls golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

Volleyball 2018

For results from previous seasons, click here.

 

Standings (Through Oct. 16)

Click on teams in the standings for photos, rosters and schedules

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Mohawk

15

1

20

2

Buckeye Central

14

2

16

6

Seneca East

12

4

13

9

Colonel Crawford

10

6

14

8

Carey

9

7

10

12

Ridgedale

4

12

8

14

Wynford

4

12

6

17

Upper Sandusky

4

12

4

19

Bucyrus

0

16

2

20

 

League leaders

Through Oct. 7. Upper Sandusky stats missing 1 match.

Hitting

Tm

Sets

Kls

Att

Err

K%

H%

Eff

K/G

M. Chester

M

62

300

739

104

0.406

0.859

0.265

4.84

J. Bowerman

SE

69

263

710

73

0.370

0.897

0.268

3.81

L. Evak

BC

68

246

576

82

0.427

0.858

0.285

3.62

M. Row

C

64

219

705

113

0.311

0.840

0.150

3.42

K. Ward

M

62

198

557

82

0.355

0.853

0.208

3.19

I. Stalter

CC

66

201

667

74

0.301

0.889

0.190

3.05

K. Hayden

US

67

193

682

112

0.283

0.836

0.119

2.88

D. Gleespen

R

65

185

534

105

0.346

0.803

0.150

2.85

M. Britton

R

68

173

619

104

0.279

0.832

0.111

2.54

M. Zinser

W

69

163

483

53

0.337

0.890

0.228

2.36

 

Serving

Tm

Sets

Ace

Att

Err

A%

S%

A/E

A/G

K. Ward

M

62

55

280

51

0.196

0.818

1.08

0.89

M. Row

C

64

44

235

34

0.187

0.855

1.29

0.69

M. Chester

M

62

41

242

41

0.169

0.831

1.00

0.66

J. Whitmore

B

59

38

223

20

0.170

0.910

1.90

0.64

A. Teglovic

CC

66

40

300

20

0.133

0.933

2.00

0.61

J. Bowerman

SE

69

40

234

25

0.171

0.893

1.60

0.58

K. Hayden

US

67

37

226

43

0.164

0.810

0.86

0.55

A. Margraf

M

62

34

225

11

0.151

0.951

3.09

0.55

S. Stuckman

US

67

34

249

47

0.137

0.811

0.72

0.51

M. Phillips

SE

69

35

258

14

0.136

0.946

2.50

0.51

 

Setting

Tm

Sets

Ast

Err

A/E

A/G

A. Konkle

M

62

666

10

66.60

10.74

E. Wagner

C

61

444

24

18.50

7.28

A. Weithman

BC

68

481

39

12.33

7.07

T. Boyd

R

68

465

72

6.46

6.84

A. Sallee

CC

43

210

11

19.09

4.88

J. Allgyre

SE

66

287

17

16.88

4.35

E. Smith

US

67

245

40

6.13

3.66

D. Horsley

CC

66

240

14

17.14

3.64

J. Bowerman

SE

69

225

16

14.06

3.26

K. Williams

W

66

192

38

5.05

2.91

 

Blocking

Tm

Sets

Bl

B/G

M. Zinser

W

69

56

0.81

L. Evak

BC

68

51

0.75

S. Arend

C

60

44

0.73

A. Hicks

SE

69

47

0.68

K. O'Rourke

CC

66

38

0.58

M. Beamer

SE

40

22

0.55

P. Clouse

M

62

34

0.55

E. Myers-Huffman

M

60

30

0.50

R. Ward

US

60

30

0.50

M. Britton

R

68

31

0.46

 

Digs

Tm

Sets

Digs

D/G

H. Ratliff

CC

61

424

6.95

L. Bogner

SE

69

394

5.71

J. Smalley

US

67

321

4.79

L. Ackerman

BC

68

309

4.54

D. Horsley

CC

66

298

4.52

A. Margraf

M

62

243

3.92

A. Teglovic

CC

66

256

3.88

E. Smith

US

67

254

3.79

M. Chester

M

62

235

3.79

I. Stalter

CC

66

246

3.73

 

Serve receiving

Tm

Sets

SR

Err

SR/G

Pct.

L. Bogner

SE

69

400

29

5.80

0.932

E. Hill

US

67

375

43

5.60

0.897

A. Margraf

M

62

323

15

5.21

0.956

M. Row

C

64

316

21

4.94

0.938

H. Ratliff

CC

61

283

33

4.64

0.896

M. Britton

R

68

315

30

4.63

0.913

J. Smalley

US

67

299

40

4.46

0.882

L. Ackerman

BC

68

301

13

4.43

0.959

A. Jones

R

68

285

48

4.19

0.856

M. Chester

M

62

251

6

4.05

0.977

 

 

Results

Tuesday, October 16

Division II sectional semifinal

Rossford 3, Upper Sandusky 1

Division IV sectional semifinal

Crestline 3, Wynford 2

 

Saturday, October 13

McComb 3, Carey 0

Willard 3, Seneca East 0

 

Thursday, October 11

Carey 3, Bucyrus 0

Buckeye Central 3, Colonel Crawford 1

Mohawk 3, Ridgedale 0

Wynford 3, Upper Sandusky 1

 

Tuesday, October 9

Buckeye Central 3, Bucyrus 0

Carey 3, Ridgedale 1

Mohawk 3, Upper Sandusky 0

Seneca East 3, Wynford 0

 

Monday, October 8

Mohawk 3, New Riegel 0

 

Saturday, October 6

Upper Sandusky 3, Bucyrus 0

Buckeye Central 3, Carey 0

Colonel Crawford 3, Ridgedale 1

Mohawk 3, Seneca East 0

 

Thursday, October 4

Buckeye Central 3, Ridgedale 0

Colonel Crawford 3, Bucyrus 0

Mohawk 3, Wynford 0

Seneca East 3, Upper Sandusky 1

 

Tuesday, October 2

Seneca East 3, Colonel Crawford 0

Mohawk 3, Bucyrus 0

Ridgedale 3, Ridgemont 1

Buckeye Central 3, Upper Sandusky 0

Carey 3, Wynford 2

 

Monday, October 1

Colonel Crawford 3, South Central 2

Buckeye Central 3, Galion 0

 

Saturday, September 29

Arcadia 3, Carey 0

Monroeville 3, Mohawk 1

Ridgedale 3, Riverdale 0

 

Thursday, September 27

Seneca East 3, Bucyrus 0

Mohawk 3, Carey 0

Ridgedale 3, Upper Sandusky 2

Colonel Crawford 3, Wynford 0

 

Tuesday, September 25

Carey 3, Upper Sandusky 1

Mohawk 3, Colonel Crawford 0

Wynford 3, Ridgedale 1

Seneca East 3, Buckeye Central 2

 

Monday, September 24

Wynford 3, Bucyrus 0

Carey 3, Colonel Crawford 0

Galion 3, Upper Sandusky 0

Mohawk 3, Buckeye Central 2

Seneca East 3, Ridgedale 1

 

Saturday, September 22

Colonel Crawford 3, Crestline 0

Wynford 3, New London 0

Seneca East 3, Ridgedale 0

 

Thursday, September 20

Ridgedale 3, Bucyrus 1

Seneca East 3, Carey 1

Colonel Crawford 3, Upper Sandusky 0

Buckeye Central 3, Wynford 0

 

Tuesday, September 18

Buckeye Central 3, Colonel Crawford 0

Carey 3, Bucyrus 0

Mohawk 3, Ridgedale 0

Upper Sandusky 3, Wynford 2

 

Monday, September 17

New Riegel 3, Upper Sandusky 0

Northmor 3, Bucyrus 0

 

Saturday, September 15

Mohawk 3, Arcadia 1

Cardington-Lincoln 3, Colonel Crawford 0

Monroeville 3, Buckeye Central 0

River Valley 3, Wynford 0

 

Thursday, September 13

Buckeye Central 3, Bucyrus 0

Carey 3, Ridgedale 0

Seneca East 3, Wynford 0

 

Tuesday, September 11

Buckeye Central 3, Carey 1

Colonel Crawford 3, Ridgedale 0

Mohawk 3, Seneca East 0

Upper Sandusky 3, Bucyrus 0

 

Monday, September 10

New Riegel 3, Seneca East 0

Northmor 3, Colonel Crawford 0

Mohawk 3, Upper Sandusky 0

Pleasant 3, Wynford 1

 

Saturday, September 8

Carey 2, Fremont Ross 0

Oak Harbor 2, Carey 0

Monroeville 3, Seneca East 0

Ridgedale 2nd in Ridgedale Invitational

Ridgedale 2, Mount Gilead 0

Ridgedale 2, Crestline 0

Heath 2, Ridgedale 0

 

Thursday, September 6

Colonel Crawford 3, Bucyrus 0

Seneca East 3, Upper Sandusky 1

Mohawk 3, Wynford 0

 

Wednesday, September 5

Buckeye Central 3, Ridgedale 0

 

Tuesday, September 4

Buckeye Central 3, Upper Sandusky 0

Mohawk 3, Bucyrus 0

Carey 3, Wynford 0

Colonel Crawford 3, Seneca East 2

 

Saturday, September 1

Pleasant 3, Upper Sandusky 0

Buckeye Central at Redskin Invitational (at St. Henry)

Fort Recovery 2, Buckeye Central 0

St. Henry 2, Buckeye Central 0

Russia 2, Buckeye Central 0

Bucyrus 2nd at Crestline tournament

Bucyrus 2, Jones Leadership 0

Bucyrus 2, Mansfield Senior 0

Cardinal Stritch 2, Bucyrus 0

 

Thursday, August 30

Colonel Crawford 3, Wynford 1

Mohawk 3, Carey 0

Upper Sandusky 3, Ridgedale 1

Seneca East 3, Bucyrus 0

 

Tuesday, August 28

Buckeye Central 3, Seneca East 2

Mohawk 3, Colonel Crawford 0

Carey 3, Upper Sandusky 2

Ridgedale 3, Wynford 2

 

Monday, August 27

Mohawk 3, Galion 1

Marion Harding 3, Bucyrus 0

New Riegel 3, Carey 1

 

Saturday, August 25

Monroeville 3, Carey 0

Mohawk 2, Old Fort 0

Mohawk 2, Edison 0

Colonel Crawford 3, Ontario 1

Riverdale 3, Bucyrus 0

Shelby 3, Wynford 0

Tiffin Columbian 3, Upper Sandusky 0

Fairfield Christian 3, Ridgedale 0

Tiffin Calvert 3, Seneca East 0

 

Thursday, August 23

Buckeye Central 3, Mohawk 2

Colonel Crawford 3, Carey 0

Liberty-Benton 3, Upper Sandusky 0

Ridgedale at Seneca East, ppd. 9/22

Wynford 3, Bucyrus 0

 

Tuesday, August 21

Buckeye Central 3, Wynford 0

Ridgedale 3, Bucyrus 1

Seneca East 3, Carey 1

Colonel Crawford 3, Upper Sandusky 0

 

Monday, August 20

Wynford 3, Crestline 0

 

Saturday, August 18

Arlington 3, Wynford 0

Buckeye Central 3, Ashland Crestview 2

McComb 3, Upper Sandusky 0

Colonel Crawford 3, Riverdale 0

Tiffin Columbian 2, Seneca East 0

Seneca East 2, Hopewell-Loudon 0

Upcoming schedule

Wednesday, October 17

Division III sectional semifinals

Colonel Crawford vs. Edison 5:30 PM

Bucyrus at Genoa 5:30 PM

Seneca East vs. Margaretta 5:30 PM

 

Thursday, October 18

Division IV sectional semifinal

Ridgedale vs. Patriot Prep 6:00 PM

Division IV sectional finals

Buckeye Central vs. Lucas at Monroeville 5:30 PM

Carey vs. Hardin Northern at McComb 6:00 PM

Mohawk vs. Toledo Christian at Mohawk 7:00 PM