Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Softball 2017

For results from previous seasons, click here.

 

Standings (Through May 20)

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Upper Sandusky

15

1

22

5

Colonel Crawford

12

3

20

5

Carey

10

3

16

5

Seneca East

10

5

13

11

Mohawk

10

6

16

10

Wynford

4

11

8

14

Bucyrus

4

12

4

17

Ridgedale

3

13

10

15

Buckeye Central

1

15

3

20

 

 

 

League leaders

Through May 21. No update from Colonel Crawford. Upper Sandusky stats missing 1 game.

BATTING AVERAGE

Min. 2 PA/G

TM

AB

H

AVG

Hannah Ferguson

RI

85

49

0.576

Hailey Niederkohr

CA

78

43

0.551

Madison O'Brien

RI

91

49

0.538

Sydney Studer

CC

75

40

0.533

Cassidy Rall

US

51

26

0.510

Alexus Burkhart

CC

81

40

0.494

Loarel Mollenkopf

BY

63

31

0.492

Madi Stansbery

US

71

34

0.479

Blayc Hacker

US

93

44

0.473

Brooke Wollett

RI

81

37

0.457

 

HOME RUNS

Player

TM

HR

Dani Berardinelli-Clark

CA

8

Sydney Studer

CC

7

Hannah Ferguson

RI

5

Katelynn Philbrick

BC

5

Sydney Swavel

US

4

 

DOUBLES

Player

TM

2B

Hannah Ferguson

RI

18

Sydney Studer

CC

14

Madison O'Brien

RI

11

Abigail Fogle

US

10

Hannah Jordan

MO

10

RBIs

Player

TM

RBI

Hannah Ferguson

RI

50

Sydney Studer

CC

41

Dani Berardinelli-Clark

CA

41

Hailey Niederkohr

CA

37

Abigail Fogle

US

30

Raeanna Garber

MO

30

Madison O'Brien

RI

25

Hannah Jordan

MO

25

 

RUNS

Player

TM

R

Madison O'Brien

RI

48

Alexus Burkhart

CC

41

Brooke Wollett

RI

37

Sydney Studer

CC

35

Hannah Jordan

MO

32

Bry Curlis

CA

32

Chelsey Trusty

MO

30

 

STOLEN BASES

Player

TM

SB

Alexus Burkhart

CC

29

Madi Chester

MO

16

Hailey Niederkohr

CA

14

Alexis Fogle

US

13

Chelsey Trusty

MO

13

EARNED RUN AVERAGE

Min. 1 IP/G

TM

IP

ER

ERA

Bridget Mullholand

CA

22.0

3

0.95

Sydney Studer

CC

132.0

24

1.27

Sara Gier

US

71.3

21

2.06

Blayc Hacker

US

92.7

28

2.12

Hannah Lonsway

CA

44.0

18

2.86

Hannah Jordan

MO

143.0

60

2.94

Dani Berardinelli-Clark

CA

72.7

31

2.99

Hannah Martin

SE

104.3

48

3.22

Hannah Ferguson

RI

98.3

56

3.99

Lauren Sauers

SE

48.7

34

4.89

 

STRIKEOUTS

Player

TM

SO

BB

Sydney Studer

CC

183

50

Hannah Jordan

MO

139

28

Blayc Hacker

US

93

26

Hannah Martin

SE

89

29

Hannah Ferguson

RI

80

91

Hannah Messmer

WY

77

39

 

WINS

Player

TM

W

L

Sydney Studer

CC

17

4

Hannah Jordan

MO

16

7

Blayc Hacker

US

13

2

Dani Berardinelli-Clark

CA

10

2

 

 

 

 

 

Recent results

Saturday, May 20

Carey at Colonel Crawford, ppd. TBD

Division III district final at Lexington

Colonel Crawford 10, Galion 1

Division IV district final at Shelby

Lucas 7, Mohawk 1

Division II district final at Edison

Clear Fork 5, Upper Sandusky 2

Division IV district final at Fostoria

Carey 7, Columbus Grove 2

 

Friday, May 19

Carey at Wynford, ppd. TBD

Division III district final at Lexington

Colonel Crawford leading Galion 3-1 in 3rd, susp. to 5/20 11:00 AM

Division IV district final at Shelby

Mohawk vs. Lucas, ppd. to 5/20 11:00 AM

Division IV district final at Fostoria

Carey vs. Columbus Grove, ppd. 5/20 1:00 PM

 

Thursday, May 18

Carey 1, Wynford 0

 

Wednesday, May 17

Mohawk 9, Ridgedale 8

Division IV district semifinal at Fostoria

Carey 13, North Baltimore 7

 

Tuesday, May 16

Seneca East 2, Carey 0

Division II district semifinal at Edison

Upper Sandusky 8, Bellevue 7

Division III district semifinal at Lexington

Colonel Crawford 5, Edison 2

Division IV district semifinal at Shelby

Mohawk 9, Monroeville 2

 

Monday, May 15

Tiffin Columbian 9, Seneca East 8

Galion 13, Wynford 3

 

Saturday, May 13

Carey 7, Mohawk 4

 

Friday, May 12

Bucyrus 17, Ridgedale 8

Division II sectional final

Upper Sandusky 5, Vermilion 4

Division III sectional final

Edison 6, Wynford 2

Division IV sectional final

Crestline 5, Seneca East 1

 

Thursday, May 11

Division III sectional finals

Colonel Crawford 3, Huron 2

Division IV sectional finals

Carey 7, Arcadia 6

Mohawk 6, Plymouth 5

Newark Catholic 18, Ridgedale 1

Seneca East at Crestline, ppd. 5/12

 

Wednesday, May 10

Wynford 13, Buckeye Central 9

Carey 24, Bucyrus 1

Mohawk at Ridgedale, ppd. 5/17

 

Tuesday, May 9

Upper Sandusky 10, Colonel Crawford 1

Wynford 10, Buckeye Central 6

Carey 10, Vanlue 1

Division III sectional semifinal

Margaretta 14, Bucyrus 4

Division IV sectional semifinal

Ridgedale 13, Shekinah Christian 1

 

Monday, May 8

Bucyrus 11, Ridgedale 9

Upper Sandusky 1, Colonel Crawford 0

Carey at Seneca East, ppd. TBD

Wynford at Buckeye Central, ppd. 5/10

Division IV sectional semifinals

Seneca East 12, Norwalk St. Paul 2

Mohawk 22, Buckeye Central 8

 

Saturday, May 6

Bucyrus at Carey, ppd. 5/10

Arcadia at Mohawk, ccd.

 

Friday, May 5

Buckeye Central at Wynford, ppd. 5/9

Mohawk at Galion (DH), ccd.

Ridgedale at Bucyrus, ppd. 5/12

Seneca East at Carey, ppd. TBD

Upper Sandusky at Colonel Crawford, ppd. 5/9

 

Thursday, May 4

Carey at Colonel Crawford, ppd. 5/20

Buckeye Central at Northmor, ccd.

 

Wednesday, May 3

Colonel Crawford 16, Buckeye Central 0

Carey 9, Bucyrus 1

Mohawk 9, Seneca East 0

Upper Sandusky 10, Wynford 0

 

Tuesday, May 2

Colonel Crawford 16, Buckeye Central 1

Upper Sandusky 1, Wynford 0

Carey at McComb, ccd.

Upper Sandusky vs. Edison, ppd. TBD

 

Monday, May 1

Mohawk 15, Ridgedale 5

Bucyrus at Carey, ppd. 5/6

Colonel Crawford at Buckeye Central, ppd. 5/2

Wynford at Upper Sandusky, ppd. 5/2

 

Saturday, April 29

Carey at Mohawk, ppd. 5/13

Wynford at Willard (DH), ccd.

Buckeye Central at South Central (DH), ccd.

Ridgedale at Grove City (DH), ccd.

Colonel Crawford at Champ. Chall. (DH at Loudonville), ccd.

 

Friday, April 28

Bucyrus 13, Buckeye Central 12

Upper Sandusky 5, Mohawk 1

Carey 13, Ridgedale 6

Seneca East 9, Wynford 3

Greenville 7, Colonel Crawford 1 at Champ. Challenge (Loudonville)

 

Thursday, April 27

Colonel Crawford 17, Riverdale 1

Plymouth 8, Seneca East 7

Upper Sandusky 12, Shelby 6

North Baltimore 8, Carey 3

Mohawk 11, Wynford 0 (completion of suspended game)

 

Wednesday, April 26

Buckeye Central 10, Bucyrus 4

Carey 19, Ridgedale 13

Upper Sandusky 10, Mohawk 3

Seneca East 8, Wynford 4

 

Tuesday, April 25

Carey 22, Tiffin Calvert 0

Cardington-Lincoln 16, Colonel Crawford 0

Old Fort 13, Mohawk 7

Ridgedale 17, Buckeye Central 1

Upper Sandusky 12, Seneca East 0

 

Monday, April 24

Carey 11, Buckeye Central 3

Colonel Crawford 9, Ridgedale 3

Mohawk 6, Seneca East 2

Upper Sandusky 12, Bucyrus 1

 

Saturday, April 22

Wynford 12, Mansfield Christian 1

Wynford 12, Mansfield Christian 1

Ridgedale 12, Fisher Catholic 2

Whitehall-Yearling 13, Ridgedale 10

Seneca East 2, Bucyrus 0

 

Friday, April 21

Carey 18, Buckeye Central 1

Colonel Crawford 15, Ridgedale 5

 

Thursday, April 20

Upper Sandusky 16, Bucyrus 4

Carey at Old Fort, ccd.

Seneca East 9, Ridgedale 7

 

Wednesday, April 19

Colonel Crawford 10, Bucyrus 0

Ridgedale at Buckeye Central, ppd. 4/25

Upper Sandusky at Seneca East, ppd. 4/25

Wynford at Mohawk, ppd. TBD

 

Tuesday, April 18

Crestline 5, Seneca East 1

Wynford 8, Bucyrus 6

Colonel Crawford 5, Carey 1

 

Monday, April 17

Ridgedale 11, Buckeye Central 1

Colonel Crawford 13, Bucyrus 0

Mohawk 4, Wynford 1

Upper Sandusky 11, Seneca East 2

New Riegel 4, Carey 3

 

Saturday, April 15

Willard 10, Seneca East 1

Seneca East 8, Willard 0

Colonel Crawford 12, Crestline 2

Colonel Crawford 17, Crestline 12

Wynford 9, Liberty-Benton 4

Wynford 7, Liberty-Benton 5 (8 innings)

Margaretta 3, Mohawk 2

Margaretta 12, Mohawk 8

Ridgedale 16, Ridgemont 6

Ridgedale 24, Ridgemont 4

Plymouth 6, Buckeye Central 5

Plymouth 19, Buckeye Central 1

Bucyrus at Cardington-Lincoln 11:00, ccd.

 

Thursday, April 13

Upper Sandusky 12, Buckeye Central 2

Mohawk 14, Bucyrus 7

Colonel Crawford 10, Seneca East 0

Ridgedale 2, Berne Union 1

 

Wednesday, April 12

Seneca East 1, Colonel Crawford 0

Mohawk 5, Bucyrus 2

Upper Sandusky 14, Buckeye Central 3

 

Tuesday, April 11

New Riegel 11, Seneca East 5

Mohawk 9, Van Buren 8

Upper Sandusky 14, Ridgedale 0

Colonel Crawford 9, Wynford 0

Buckeye Central at Northmor, ppd. 5/4.

Ridgedale vs. East Knox, ccd.

 

Monday, April 10

Crestline 16, Buckeye Central 5

Colonel Crawford 9, Wynford 0

Carey 3, Mohawk 2

Upper Sandusky 13, Ridgedale 2

Seneca East 13, Bucyrus 3

 

Saturday, April 8

Ridgedale 17, Mount Gilead 7

Ridgedale 12, Mount Gilead 2

Upper Sandusky 3, Hopewell-Loudon 0

Upper Sandusky 7, Hopewell-Loudon 1

Buckeye Central 20, Mansfield St. Peterís 7

Buckeye Central 18, Mansfield St. Peterís 5

Carey at Colonel Crawford, ppd. 5/4

Mohawk vs. Van Buren (DH), ppd. 4/11

Wynford vs. New London (DH), ccd.

 

Friday, April 7

Bucyrus at Seneca East, ppd. 4/22

Carey at Mohawk, ppd. TBD

Upper Sandusky at Ridgedale, ppd. 4/11

Wynford at Colonel Crawford, ppd. 4/11

 

Thursday, April 6

Mohawk at Lakota, ccd.

Seneca East at South Central, ccd.

 

Wednesday, April 5

Colonel Crawford 20, Mohawk 2

Carey 7, Upper Sandusky 6

Seneca East 4, Buckeye Central 3

Wynford 10, Ridgedale 7

Crestline 6, Bucyrus 1

 

Tuesday, April 4

River Valley 13, Wynford 1

Ridgedale at Seneca East, ppd. 4/20

Mohawk 22, Buckeye Central 14

 

Monday, April 3

Crestline 4, Bucyrus 1

Upper Sandusky 8, Carey 4

Colonel Crawford 12, Mohawk 2

Ridgedale 21, Wynford 3

Seneca East 11, Buckeye Central 2

 

Saturday, April 1

Upper Sandusky 17, Riverdale 0

Buckeye Central at Arcadia (DH), ccd.

Carey vs. Van Buren/Elmwood, ccd.

Colonel Crawford at Crestline (DH), ccd.

Mohawk at Margaretta (DH), ccd.

Ridgedale at Ridgemont (DH), ppd. 4/15

Wynford vs. Tiffin Calvert (DH), ccd.

 

Friday, March 31

Bucyrus at Wynford, ppd. 4/18

Colonel Crawford at Carey, ppd. 4/18

Mohawk at Buckeye Central, ppd. 4/4

Ridgedale at Seneca East, ppd. 4/4

 

Thursday, March 30

River Valley 7, Upper Sandusky 4

Carey vs. Bluffton, ppd.

Colonel Crawford at South Central, ccd.

 

Wednesday, March 29

Mohawk 16, Buckeye Central 2

Carey at Colonel Crawford, ppd. 4/8

Seneca East 6, Ridgedale 2

Bucyrus 6, Wynford 5

 

Tuesday, March 28

Colonel Crawford at South Central, ppd. 3/30

Upper Sandusky at New Riegel, ppd. TBD

Bucyrus vs. Ashland Crestview, ccd.

Carey vs. Bluffton, ppd. 3/30

Mohawk 12, Riverdale 2

 

Monday, March 27

Galion 9, Buckeye Central 0

Carey 10, Riverdale 0

Colonel Crawford 6, Plymouth 1

Mohawk 12, Cory-Rawson 2

Kenton 2, Upper Sandusky 1

 

Saturday, March 25

Upper Sandusky 9, Bellevue 7

Bellevue 6, Upper Sandusky 5

Galion 11, Bucyrus 1

Galion 10, Bucyrus 4

Colonel Crawford 10, Willard 0

Seneca East 11, Fostoria 7

Upcoming games

Monday, May 22

Carey at Seneca East 5:00 PM

 

Wednesday, May 24

Division III regional semifinals at Findlay HS

Colonel Crawford vs. Eastwood 2:00 PM

Division IV regional semifinals at Findlay Marathon Diamonds

Carey vs. Hilltop/North Central 2:00 PM