Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Boys golf

Girls golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Football 2017

For results from previous seasons, click here.

 

Standings  (Final)

Click on teams in the standings for photos, rosters and schedules

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Wynford

7

0

8

3

Seneca East

6

1

8

2

Mohawk

5

2

8

3

Carey

4

3

8

4

Colonel Crawford

3

4

5

5

Upper Sandusky

2

5

3

7

Bucyrus

1

6

2

8

Buckeye Central

0

7

0

10

Note: Ridgedale will compete independently in football only.

 

League leaders

Through Oct. 29. All teams reported to date.

PASSING

TM

COMP

ATT

PCT

YRD

TD

INT

Ben Seibert

BY

111

228

48.7

1457

9

14

Chase Foos

SE

87

136

64.0

1401

12

6

Keith Jenkins

MO

97

198

49.0

1378

20

6

Hayden Bute

CC

74

144

51.4

1165

11

5

Brayden Wentling

CA

75

150

50.0

1111

9

7

Wyatt Smith

WY

69

143

48.3

1109

13

9

Mason Vent

US

56

119

47.1

817

4

5

Max Loy

BC

54

120

45.0

750

4

6

Brady Kerschner

BC

26

64

40.6

301

4

6

 

RUSHING

TM

ATT

YRD

YPC

Y/GM

TD

F-L

Trevor Shawber

CC

210

1645

7.8

164.5

23

0

Brock Martin

SE

162

1200

7.4

133.3

10

0

Wyatt Smith

WY

99

734

7.4

104.9

7

4

Nate McMillan

US

172

1029

6.0

102.9

8

8

Zack Houck

WY

159

1022

6.4

102.2

9

0

Bryce Kirian

MO

95

566

6.0

70.8

4

0

Avery Baldosser

BC

150

672

4.5

67.2

4

0

Parker Brown

MO

98

640

6.5

64.0

11

2

Brayden Wentling

CA

90

619

6.9

61.9

10

0

Harley Robinson

BY

57

412

7.2

58.9

4

1

 

RECEIVING

GM

REC

YRD

YPR

Y/GM

TD

FUM-L

Gram Dick

BY

66

822

12.5

82.2

4

0

Kaleb Landin

CC

31

672

21.7

67.2

8

0

Harley Robinson

BY

28

457

16.3

65.3

5

2

Zach Hayman

MO

33

458

13.9

45.8

11

0

Jordan Imbody

WY

23

453

19.7

45.3

4

0

Wade Ackerman

BC

33

428

13.0

42.8

5

0

Bo Smith

SE

15

353

23.5

39.2

5

0

Jesse Leeth

MO

19

273

14.4

39.0

3

0

Parker Brown

MO

22

362

16.5

36.2

3

0

Griffin Summit

CA

11

311

28.3

34.6

2

0

TACKLES

TM

TAK

Jordan Clauss

CA

111

Andrew Pifer

BY

103

Caleb Stone

WY

96

Brandon Derr

US

93

Parker Brown

MO

90

Tyler Sammet

US

87

Sy Petro

BC

85

Connor Johnston

US

77

Clint Erwin

CC

71

 

TACKLES FOR LOSS

TM

TFL

Alec Bollinger

MO

27.0

Blaine Swartzmiller

SE

24.0

Grant Frederick

CA

20.5

Nick Theis

MO

20.0

Dylan Cornwell

SE

19.5

Connor Johnston

US

18.5

 

SACKS

TM

SACK

Dylan Cornwell

SE

10.5

Nate McMillan

US

10.0

Caleb Raush

WY

8.0

Nick Theis

MO

7.5

Clint Erwin

CC

7.0

Tyler Turek

SE

7.0

Blaine Swartzmiller

SE

7.0

 

INTERCEPTIONS

TM

INT

Kainon Ruffing

SE

5

Owin Seevers

CC

4

Parker Brown

MO

4

Ben Seibert

BY

4

FUMBLE RECOVERIES

TM

FR

Mitchelll Dewitt

US

4

Cole Heinlen

WY

3

 

FORCED FUMBLES

TM

FF

Parker Brown

MO

3

Caleb Raush

WY

3

Gavin Leffler

WY

3

 

PUNTING

TM

NO

YRD

AVG

Bo Smith

SE

24

941

39.2

Payton Phenicie

BC

35

1302

37.2

Jonathan Lambrite

US

38

1367

36.0

Seth Benedict

WY

25

897

35.9

Kyle Hamm

BY

47

1664

35.4

Parker Brown

MO

36

1234

34.3

 

PUNT RETURNS

TM

AVG

TD

Kaleb Landin

CC

19.8

0

Parker Brown

MO

12.6

1

Cody Luzader

CA

10.5

0

Jordan Imbody

WY

10.3

0

 

KICK RETURNS

TM

AVG

TD

Owin Seevers

CC

24.5

1

Chase Berger

SE

23.3

1

Cody Luzader

CA

23.3

0

Griffin Summit

CA

21.2

2

Hastin Zier

BY

20.8

0

Kaleb Landin

CC

19.2

0

Gram Dick

BY

19.0

1

Keeton Naufzinger

BY

18.8

1

Zach Hayman

MO

16.5

0

 

Results

Friday, November 10

Division VI Region 22 semifinal at Sparta Highland

Hillsdale 41, Carey 0

 

Friday, November 3

Division VI Region 22 first round

Carey 7, Wynford 2

Hillsdale 28, Seneca East 7

Division VII Region 26 first round

Pandora-Gilboa 19, Mohawk 15

 

Friday, October 27

Wynford 29, Buckeye Central 8

Bucyrus 46, Crestline 18

Mohawk 44, Edon 14

Landmark Eagles 22, Ridgedale 0

Seneca East 42, Carey 13

Colonel Crawford 34, Upper Sandusky 14

 

Friday, October 20

Seneca East 46, Bucyrus 7

Mohawk 32, Carey 0

Colonel Crawford 61, Buckeye Central 0

Crestline 28, Ridgedale 8

Wynford 34, Upper Sandusky 0

 

Saturday, October 14

Carey 28, West Middlesex (Pa.) 18

 

Friday, October 13

Lucas 28, Colonel Crawford 21

Mohawk 42, Bucyrus 14

Upper Sandusky 28, Buckeye Central 12

Wynford 31, Seneca East 13

 

Saturday, October 7

Colonel Crawford 49, Cardinal Stritch 15

Lima Central Catholic 28, Wynford 16

 

Friday, October 6

Upper Sandusky 20, Bucyrus 14

Carey 45, Buckeye Central 0

Seneca East 24, Mohawk 21

Ridgedale 40, Open Door Christian 0 (8-man)

 

Friday, September 29

Colonel Crawford 55, Bucyrus 13

Wynford 7, Mohawk 0

Sandusky St. Mary 46, Buckeye Central 14

Seneca East 41, Upper Sandusky 0

Carey 48, Troy Christian 13

Reigning Sports Thunder 46, Ridgedale 16 (8-man)

 

Friday, September 22

Bucyrus 36, Buckeye Central 34

Seneca East 34, Colonel Crawford 28 (OT)

Crestline 35, Ridgedale 0

Mohawk 31, Upper Sandusky 8

Wynford 37, Carey 20

 

Saturday, September 16

Seneca East 33, Sandusky St. Mary 6

 

Friday, September 15

Carey 48, Bucyrus 13

Crestline 33, Buckeye Central 18

Edison 42, Upper Sandusky 0

Lakota 63, Ridgedale 6

Mohawk 33, River View 0

Wynford 44, Colonel Crawford 36

 

Friday, September 8

Wynford 33, Allen East 0

Carey 31, Upper Sandusky 16

Mohawk 34, Colonel Crawford 20

Pleasant 51, Bucyrus 0

Seneca East 63, Buckeye Central 0

Waynesfield-Goshen 46, Ridgedale 14

 

Friday, September 1

Mohawk 45, Buckeye Central 14

Carey 27, Colonel Crawford 14

Upper Sandusky 54, Mount Gilead 35

Whitney Young 36, Ridgedale 14 (at Elgin)

Wynford 48, Bucyrus 0

 

Friday, August 25

Galion 34, Bucyrus 0

Liberty-Benton 49, Wynford 0

Mohawk 30, Margaretta 14

Colonel Crawford 46, Mount Gilead 7

Plymouth 34, Buckeye Central 14

Ridgedale 12, Ridgemont 7

River Valley 34, Upper Sandusky 8

Seneca East 35, South Central 14

Carey 12, Van Buren 7

Upcoming games

Season complete