Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fall sports

Cross country

Football

Golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Track and field 2017

For results from previous seasons, click here.

 

Standings

Boys

PTS

Colonel Crawford

150

Seneca East

116

Upper Sandusky

88

Bucyrus

80.5

Wynford

62.5

Ridgedale

60

Carey

54

Mohawk

40

Buckeye Central

11

Girls

PTS

Colonel Crawford

150.5

Upper Sandusky

148

Carey

116

Mohawk

62

Seneca East

59

Wynford

40

Buckeye Central

39

Bucyrus

35.5

Ridgedale

8

Note: The Northern 10 Athletic Conference Championships were May 12 at Colonel Crawford.

 

Recent results

Saturday, May 20

Boys: Ridgedale 8th/17 at Division III district meet at Watkins Memorial

Girls: Ridgedale 15th/16 at Division III district meet at Watkins Memorial

Boys: Colonel Crawford 1st, Wynford 5th, Bucyrus 6th, Seneca East 7th, Mohawk 13th and Buckeye Central 19th/19 at Division III meet at Bucyrus

Girls: Colonel Crawford 2nd, Seneca East 5th, Buckeye Central 8th, Wynford 10th, Mohawk 11th and Bucyrus 13th/19 at Division III meet at Bucyrus

Boys: Carey 12th/19 at Division III district meet at Findlay

Girls: Carey 4th/19 at Division III district meet at Findlay

 

Friday, May 19

Girls: Upper Sandusky 8th/13 at Division II district meet at Defiance

Boys: Upper Sandusky 10th/14 at Division II district meet at Defiance

 

Thursday, May 18

Ridgedale at Division III district meet at Watkins Memorial 3:45 PM

Carey at Division III district meet at Findlay 4:00 PM

Buckeye Central, Bucyrus, Colonel Crawford, Mohawk, Seneca East and Wynford at Division III meet at Bucyrus 4:00 PM

 

Wednesday, May 17

Upper Sandusky at Division II district meet at Defiance 4:00 PM

 

Tuesday, May 16

Ridgedale at Division III district meet at Watkins Memorial 4:00 PM

 

Friday, May 12

Northern 10 meet (at Colonel Crawford)

Boys: 1. Colonel Crawford 150, 2. Seneca East 116, 3. Upper Sandusky 88, 4. Bucyrus 80.5, 5. Wynford 62.5, 6. Ridgedale 60, 7. Carey 54, 8. Mohawk 40, 9. Buckeye Central 11.

Girls: 1. Colonel Crawford 150.5, 2. Upper Sandusky 148, 3. Carey 116, 4. Mohawk 62, 5. Seneca East 59, 6. Wynford 40, 7. Buckeye Central 39, 8. Bucyrus 35.5, 9. Ridgedale 8.

MVPs: Wynford’s Alizhah Watson (boys track), Bucyrus’ Harley Robinson (boys field), Colonel Crawford’s Kirsten Vehrs (girls track) and Upper Sandusky’s Niki Young (girls field)

 

Tuesday, May 9

Seneca East vs. tri 4:30 PM

Carey at Riverdale Relays, ccd.

 

Monday, May 8

Wynford, Mansfield Christian and Mount Gilead at Buckeye Central 4:30 PM

 

Saturday, May 6

Boys: Bucyrus 4th and Wynford 5th/13 at Mount Gilead Invitational

Girls: Wynford 8th and Bucyrus 9th/13 at Mount Gilead Invitational

Colonel Crawford and Upper Sandusky (boys only) at Shelby 9/10 Invitational 9:00 AM

Carey and Mohawk at Ada Invitational, ccd.

 

Friday, May 5

Buckeye Central at Bob Valentine Invite (Hillsdale), DNP

Colonel Crawford at Galion Lions Invitational, ccd.

Ridgedale, Seneca East and Upper Sandusky at Ramsey Royal Invite (Elmwood), ccd.

 

Thursday, May 4

Carey at Riverdale Relays, ppd. 5/9

 

Wednesday, May 3

Boys: Ridgedale 3rd/4 at Marion County Meet (Ridgedale)

Girls: Ridgedale 4th/4 at Marion County Meet (Ridgedale)

 

Tuesday, May 2

Boys: Bucyrus 95, Carey 52, Vanlue 16

Girls: Carey 69.5, Bucyrus 59.5, Vanlue 36

Boys: Buckeye Central 9th/11 at Buckeye Central Invitational

Girls: Buckeye Central 3rd/11 at Buckeye Central Invitational

Seneca East and Wynford at Colonel Crawford, ccd.

 

Monday, May 1

Upper Sandusky at Mohawk, ccd.

 

Saturday, April 29

Girls: Carey 3rd/18 at Liberty-Benton Invitational

Boys: Carey 9th/18 at Liberty-Benton Invitational

 

Friday, April 28

Boys: Colonel Crawford 1st, Upper Sandusky 2nd, Mohawk 6th and Wynford 9th/10 at Bob Royer Invitational (CC)

Girls: Upper Sandusky 1st, Colonel Crawford 2nd and Mohawk 5th/9 at Bob Royer Invitational (CC)

Boys: Bucyrus 1st and Buckeye Central 9th/9 at Schultz Invitational (Fostoria)

Girls: Buckeye Central 3rd and Bucyrus 5th/9 at Schultz Invitational (Fostoria)

Boys: Seneca East 3rd/11 at Margaretta Invitational

Girls: Seneca East 5th/11 at Margaretta Invitational

Ridgedale at Elgin Relays 4:00 PM

 

Tuesday, April 25

Girls: Carey 90, Buckeye Central 56, Mohawk 15

Boys: Carey 90, Buckeye Central 50, Mohawk 13

Girls: Colonel Crawford 85, Bucyrus 47, Ridgedale 43

Boys: Colonel Crawford 93.5, Bucyrus 61.5, Ridgedale 7

Girls: Upper Sandusky 153, Wynford 49, Seneca East 37, New Riegel 7

Boys: Seneca East 83.5, Upper Sandusky 78.5, Wynford 71, New Riegel 11

 

Saturday, April 22

Girls: Seneca East 4th/14 at Fostoria Booster Invitational

Boys: Seneca East 1st/14 at Fostoria Booster Invitational

Girls: Upper Sandusky 4th and Mohawk 7th/8 at Swankhouse Invitational (Upper Sandusky)

Boys: Upper Sandusky 3rd and Mohawk 8th/8 at Swankhouse Invitational (Upper Sandusky)

 

Friday, April 21

Girls: Colonel Crawford 2nd, Wynford 3rd, Buckeye Central 4th and Bucyrus 5th/6 at Crawford County Meet (Wynford)

Boys: Colonel Crawford 2nd, Bucyrus 3rd, Wynford 4th and Buckeye Central 6th/6 at Crawford County Meet (Wynford)

Girls: Carey 1st/11 at Tiger Invitational (Waynesfield-Goshen)

Boys: Carey 5th/11 at Tiger Invitational (Waynesfield-Goshen)

 

Tuesday, April 18

Girls: Carey 100.5, Seneca East 43.5, Ridgedale 12

Boys: Seneca East 73, Ridgedale 62, Carey 41

Girls: Upper Sandusky 73, Mohawk 39.5, Bucyrus 37.5

Boys: Upper Sandusky 81.5, Bucyrus 58, Mohawk 30

Girls: Colonel Crawford 65.5, Buckeye Central 55, Wynford 40.5

Boys: Colonel Crawford 85, Wynford 70, Buckeye Central 16

 

Saturday, April 15

Boys: Colonel Crawford 18th/23 at Eagle Elite (Glen Oak)

Girls: Colonel Crawford 20th/22 at Eagle Elite (Glen Oak)

Girls: Upper Sandusky 2nd and Mohawk 6th at Fostoria St. Wendelin Invitational

Boys: Upper Sandusky 2nd and Mohawk 6th at Fostoria St. Wendelin Invitational

Girls: Wynford 7th/7 at AW Hendricks Invitational (Clyde)

Boys: Wynford 6th/7 at AW Hendricks Invitational (Clyde)

Girls: Seneca East 8th/11 at Edison Invitational

Boys: Seneca East 2nd/11 at Edison Invitational

 

Thursday, April 13

Girls: Carey 2nd, Colonel Crawford 3rd and Buckeye Central 6th and Bucyrus 7th/10 at Stache Dash (Buckeye Central)

Boys: Colonel Crawford 1st, Bucyrus 2nd, Carey 5th and Buckeye Central 10th/10 at Stache Dash (Buckeye Central)

Ridgedale at Cardington-Lincoln 4:30 PM

 

Tuesday, April 11

Girls: Upper Sandusky 122, Buckeye Central 47, Ridgedale 10

Boys: Upper Sandusky 88, Ridgedale 69, Buckeye Central 11

Girls: Seneca East 75, Tiffin Calvert 40, Mohawk 19

Boys: Seneca East 126, Tiffin Calvert 28, Mohawk 13

Girls: Carey 99, Bucyrus 43, Wynford 24

Boys: Bucyrus 79, Wynford 52, Carey 43

 

Saturday, April 8

Boys: Wynford 8th and Mohawk 10th/16 at Shelby Invitational

Girls: Mohawk 7th and Wynford 15th/16 at Shelby Invitational

Colonel Crawford and Seneca East at New London Relays, ccd.

 

Friday, April 7

Bucyrus and Upper Sandusky at Kenton Relays, ccd.

Girls: Carey 2nd/8 at Van Buren Invitational

Boys: Carey 4th/8 at Van Buren Invitational

Boys: Ridgedale 7th/11 at Diller Invitational (Buckeye Valley)

 

Thursday, April 6

Buckeye Central at Northmor quad, ccd.

 

Tuesday, April 4

Boys: Bucyrus 82, Seneca East 69, Buckeye Central 11

Girls: Buckeye Central 72, Bucyrus 49, Seneca East 36

Boys: Colonel Crawford 92, Upper Sandusky 49, Carey 31.

Girls: Upper Sandusky 78, Carey 52, Colonel Crawford 45

Boys: Ridgedale 71.5, Wynford 40.5, Mohawk 35

Girls: Mohawk 66, Wynford 56, Ridgedale 21

 

Saturday, April 1

Girls: Upper Sandusky 4th, Colonel Crawford 5th, Mohawk 8th, Bucyrus 13th and Wynford 15th/15 at Elks Invitational (Bucyrus)

Boys: Colonel Crawford 4th, Upper Sandusky 7th, Bucyrus 9th Mohawk 10th and Wynford 11th/15 at Elks Invitational (Bucyrus)

Girls: Ridgedale 6th/12 at Dave Schorr Invitational (Ridgedale)

Boys: Ridgedale 2nd/12 at Dave Schorr Invitational (Ridgedale)

Girls: Carey 1st/8 at Blue Devil Relays (Carey)

Boys: Carey 4th/8 at Blue Devil Relays (Carey)

Girls: Seneca East 6th/9 at Margaretta Relays

Boys: Seneca East 1st/9 at Margaretta Relays

 

Wednesday, March 29

Boys: Carey 59.5, Hopewell-Loudon 58, Riverdale 56.5

Girls: Carey 89.5, Riverdale 60.5, Hopewell-Loudon 25

 

Tuesday, March 28

Boys: Ridgedale 76, Elgin 48

Boys: River Valley 92, Wynford 53, Cardington-Lincoln 11

Girls: River Valley 95, Cardington-Lincoln 41, Wynford 23

Boys: Galion 80, Colonel Crawford 57

Girls: Galion 77, Colonel Crawford 60

 

Saturday, March 25

Girls: Seneca East 3rd, Mohawk 4th and Carey 6th/8 at Tiger Invitational (Seneca East)

Boys: Seneca East 3rd, Mohawk 4th and Carey 6th/8 at Tiger Invitational (Seneca East)

Girls: Colonel 2nd/8 at Joe Rider Horn Tiger Relays (Waynesfield-Goshen)

Boys: Colonel 1st/8 at Joe Rider Horn Tiger Relays (Waynesfield-Goshen)

Upcoming events

Wednesday, May 24

Carey girls and Bucyrus, Carey, Colonel Crawford, Mohawk, Seneca East and Wynford boys at Division III district meet (Tiffin Columbian) 4:00 PM

Buckeye Central, Bucyrus, Colonel Crawford, Mohawk, Seneca East and Wynford girls and Ridgedale boys at Division III district meet (Fairfield Union) 5:00 PM

 

Thursday, May 25

Upper Sandusky at Division II district meet (Piqua) 5:00 PM

 

Friday, May 26

Carey girls and Bucyrus, Carey, Colonel Crawford, Mohawk, Seneca East and Wynford boys at Division III district meet (Tiffin Columbian) 5:00 PM

Buckeye Central, Bucyrus, Colonel Crawford, Mohawk, Seneca East and Wynford girls and Ridgedale boys at Division III district meet (Fairfield Union) 5:00 PM

 

Saturday, May 27

Upper Sandusky at Division II district meet (Piqua) 11:00 AM