Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Girls basketball 2016-17

For results from previous seasons, click here.

 

Standings (Through Feb. 22)

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Upper Sandusky

16

0

21

1

Buckeye Central

13

3

18

4

Carey

13

3

16

6

Seneca East

8

8

12

11

Colonel Crawford

8

8

11

12

Mohawk

7

9

12

11

Bucyrus

3

13

6

17

Wynford

3

13

4

19

Ridgedale

1

15

6

17

 

League leaders

Through Feb. 19. Wynford stats missing 2 games.

 

SCORING

Tm

Gm

Pt

Avg

Megan Siesel

SE

22

475

21.6

Abigail Fogle

US

22

445

20.2

Sydney Kin

CA

22

412

18.7

Megan Mulvaine

RI

22

380

17.3

Jenna Karl

BC

22

342

15.5

Gretchen Harris

WY

18

273

15.2

Chelsey Trusty

MO

22

329

15.0

Alexus Burkhart

CC

22

322

14.6

Ashley Gwirtz  

CC

22

315

14.3

Marina Adachi

SE

22

273

12.4

 

ASSISTS

Tm

Gm

Ast

Avg

Sierra Carey

US

22

188

8.5

Jenna Karl

BC

22

177

8.0

Marina Adachi

SE

22

111

5.0

Emma Forry

RI

21

104

5.0

Destiny DeFeo

CA

22

87

4.0

 

FIELD GOAL%

Tm

FG

FGA

FG%

Ayana Getz

US

78

126

0.619

Sydney Kin

CA

153

254

0.602

Alexis Fogle

US

63

116

0.543

Abigail Fogle

US

149

281

0.530

Courtney Pifher

BC

98

191

0.513

REBOUNDING

Tm

Gm

REB

Avg

Sydney Kin

CA

22

263

12.0

Megan Mulvaine

RI

22

234

10.6

Bonnie Bivens

SE

22

218

9.9

Shania Orewiler

BY

22

198

9.0

Ally Johnson

RI

21

180

8.6

Jenna Karl

BC

22

183

8.3

Isabelle Biglin

BC

22

172

7.8

Olivia Grove

WY

20

151

7.6

Ashley Gwirtz  

CC

22

165

7.5

Megan Hensel

US

22

161

7.3

 

STEALS

Tm

Gm

Stl

Avg

Jenna Karl

BC

22

103

4.7

Marina Adachi

SE

22

80

3.6

Megan Siesel

SE

22

68

3.1

Betth Dundore

MO

22

63

2.9

Madison Staton

RI

21

55

2.6

 

3-POINT%

Tm

3P

3A

3P%

Abigail Fogle

US

91

184

0.495

Megan Hensel

US

33

83

0.398

Jenna Karl

BC

32

95

0.337

Haley Green

BC

38

114

0.333

Madison Staton

RI

15

45

0.333

 

Results

Wednesday, February 22

Division III sectional semifinal at Willard

Mohawk 52, Ashland Crestview 42

Division III sectional semifinal at Lexington

Willard 51, Bucyrus 41

Fostoria 46, Wynford 31

Division IV sectional final at Ridgedale

Ridgedale 51, Harvest Prep 39

 

Tuesday, February 21

Division III sectional semifinal at Willard

Seneca East 36, Colonel Crawford 31

 

Saturday, February 18

Riverdale 62, Carey 59

 

Thursday, February 16

Ontario 48, Bucyrus 30

Carey 44, Seneca East 29

Mansfield St. Peter's 43, Colonel Crawford 38

Upper Scioto Valley 38, Mohawk 36

 

Tuesday, February 14

Bucyrus 54, Ridgedale 32

Upper Sandusky 50, Colonel Crawford 26

Buckeye Central 59, Wynford 34

 

Monday, February 13

Old Fort 72, Seneca East 39

 

Saturday, February 11

Seneca East 62, Fostoria 53

 

Friday, February 10

Buckeye Central 56, Colonel Crawford 49

Carey 64, Bucyrus 36

Mohawk 52, Ridgedale 36

Upper Sandusky 46, Wynford 21

 

Thursday, February 9

Seneca East vs. Old Fort, ppd. 2/13

 

Tuesday, February 7

Seneca East 65, South Central 31

 

Monday, February 6

Buckeye Central 59, Cardington-Lincoln 42

Bucyrus 52, Mansfield St. Peter's 49

Mohawk 51, Galion 25

 

Saturday, February 4

Buckeye Central 63, Bucyrus 35

Carey 62, Ridgedale 30

Seneca East 68, Wynford 33

Upper Sandusky 45, Mohawk 34

 

Thursday, February 2

Colonel Crawford 43, Ashland Crestview 32

Ridgedale 49, Tree of Life 15

Shelby 64, Upper Sandusky 62

 

Tuesday, January 31

Carey 56, Buckeye Central 39

Upper Sandusky 59, Bucyrus 35

Colonel Crawford 50, Ridgedale 36

Mohawk 58, Seneca East 38

Willard 51, Wynford 33

 

Saturday, January 28

Carey 47, New Riegel 36

 

Friday, January 27

Colonel Crawford 34, Bucyrus 21

Buckeye Central 71, Ridgedale 28

Upper Sandusky 75, Seneca East 37

Mohawk 44, Wynford 28

 

Tuesday, January 24

Upper Sandusky 64, Buckeye Central 45

Mohawk 30, Bucyrus 28

Carey 42, Wynford 16

Seneca East 54, Colonel Crawford 46

 

Saturday, January 21

Seneca East 50, Bucyrus 44

Colonel Crawford 58, Wynford 29

Carey 50, Mohawk 31

Upper Sandusky 69, Ridgedale 41

Buckeye Central 77, Riverdale 73 (OT)

 

Thursday, January 19

Ridgedale 57, Bucyrus 49

Old Fort 58, Carey 41

 

Tuesday, January 17

Colonel Crawford 29, Mohawk 26 (OT)

Wynford 49, Ridgedale 48 (OT)

Buckeye Central 53, Seneca East 48

Upper Sandusky 39, Carey 34

 

Friday, January 13

Buckeye Central 42, Mohawk 21

Carey 54, Colonel Crawford 41

Seneca East 60, Ridgedale 46

Bucyrus 43, Wynford 39 (OT)

 

Thursday, January 12

Mohawk 41, Tiffin Calvert 34

 

Tuesday, January 10

Buckeye Central 79, Wynford 24

Ridgedale at Bucyrus, ppd. to Jan. 19

Carey 56, Seneca East 43

Upper Sandusky 29, Colonel Crawford 19

 

Saturday, January 7

Carey 41, Bucyrus 29

Buckeye Central 53, Colonel Crawford 32

Mohawk 44, Ridgedale 35

New Riegel 43, Seneca East 28

Upper Sandusky 62, Wynford 33

 

Thursday, January 5

Buckeye Central 60, Bucyrus 25

Carey 55, Ridgedale 32

Upper Sandusky 57, Mohawk 32

Seneca East 41, Wynford 17

 

Wednesday, January 4

Cardington-Lincoln 56, Colonel Crawford 44

 

Tuesday, January 3

Buckeye Central at Riverdale, ppd. to Jan. 21

Carey 67, North Baltimore 44

Mohawk 64, Cory-Rawson 11

Ashland Crestview 60, Wynford 55

 

Thursday, December 29

Buckeye Central 56, Carey 48

Colonel Crawford 61, Ridgedale 30

Seneca East 43, Mohawk 33

Upper Sandusky 54, Bucyrus 17

Wynford 52, Crestline 10

 

Tuesday, December 27

Willard 55, Buckeye Central 52

Mohawk 36, Hopewell-Loudon 34

Edison 57, Seneca East 55

Upper Sandusky 74, Tiffin Columbian 43

 

Thursday, December 22

Buckeye Central 79, Ridgedale 48

Colonel Crawford 46, Bucyrus 38

Mohawk 39, Wynford 20

Upper Sandusky 71, Seneca East 46

 

Saturday, December 17

Seneca East 61, Colonel Crawford 55

Mohawk 37, Bucyrus 32

Ridgedale 68, Crestline 36

Upper Sandusky 56, Buckeye Central 50

Carey 59, Wynford 20

 

Thursday, December 15

Ridgedale 62, Village Academy 28

 

Tuesday, December 13

Buckeye Central 55, New Riegel 38

Carey 52, Mohawk 25

Upper Sandusky 87, Ridgedale 44

Bucyrus 55, Seneca East 49

Colonel Crawford 43, Wynford 31

 

Saturday, December 10

Riverdale 80, Bucyrus 44

 

Friday, December 9

Buckeye Central 72, Seneca East 53

Bucyrus 38, Crestline 28

Upper Sandusky 54, Carey 42

Colonel Crawford 42, Mohawk 34

Wynford 61, Ridgedale 60

 

Tuesday, December 6

Wynford 48, Bucyrus 26

Carey 45, Colonel Crawford 38

Buckeye Central 67, Mohawk 34

Seneca East 85, Ridgedale 65

Upper Sandusky 56, Bellevue 50

 

Saturday, December 3

Buckeye Central 79, Ashland Crestview 41

Carey 57, Arcadia 54 (OT)

Riverdale 71, Wynford 43

 

Thursday, December 1

Bucyrus 56, Ashland Crestview 48

Pleasant 53, Colonel Crawford 40

Ridgedale 58, Delaware Christian 50

 

Tuesday, November 29

Buckeye Central 76, Plymouth 27

North Union 65, Bucyrus 30

Liberty-Benton 66, Carey 49

Colonel Crawford 45, New Riegel 32

Old Fort 60, Mohawk 32

Upper Sandusky 58, Willard 44

 

Saturday, November 26

Colonel Crawford 51, Northmor 39

Fairbanks 71, Ridgedale 57

Seneca East 70, Plymouth 54

Upper Sandusky 59, Riverdale 44

Lexington 48, Wynford 39

 

Friday, November 25

Upper Sandusky 74, New Riegel 49

River Valley 64, Wynford 55

Ridgemont 67, Ridgedale 58

Upcoming schedule

Saturday, February 25

Division II sectional final at Monroeville

Upper Sandusky vs. Clear Fork/Norwalk 8:00 PM

Division III sectional final at Willard

Seneca East vs. Western Reserve 6:15 PM

Division III sectional final at Willard

Mohawk vs. Margaretta 8:00 PM

Division IV sectional final at Genoa

Carey vs. New Riegel/Vanlue 1:00 PM

Division IV sectional final at Hopewell-Loudon

Buckeye Central vs. Sandusky St. Mary/Plymouth 6:15 PM

 

Wednesday, March 1

Division IV district final at TBA

Riddedale vs. Fairfield Christian/Gahanna Christian 7:00 PM