Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Golf

Girls golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Boys basketball 2018-19

For results from previous seasons, click here.

 

Standings (Through Feb. 18)

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Mohawk

14

1

19

1

Colonel Crawford

12

3

17

4

Upper Sandusky

12

3

16

5

Carey

9

6

12

8

Wynford

5

10

5

15

Seneca East

5

11

8

13

Ridgedale

4

11

9

12

Buckeye Central

4

11

5

15

Bucyrus

3

12

3

17

 

League leaders

Through Feb. 17. All teams to date

SCORING

Tm

Gm

Pt

Avg

Josh Crall

WY

20

514

25.7

Zach Hayman

MO

20

423

21.2

Mason Vent

US

20

355

17.8

Hayden Stone

CA

19

318

16.7

Gavin Feichtner

CC

20

327

16.4

Jordan Fenner

CC

20

311

15.6

Ashton Bigler

RI

21

285

13.6

Clayton Lust

RI

21

279

13.3

Tyler Turek

SE

20

251

12.6

Brady Biglin

BC

20

234

11.7

 

ASSISTS

Tm

Gm

Ast

Avg

Cameron McCreary

US

20

151

7.6

Ashton Bigler

RI

21

105

5.0

Jordan Fenner

CC

20

85

4.3

Cade Crawford

CA

19

73

3.8

Tyler Rose

BC

20

66

3.3

 

FIELD GOAL%

Tm

FG

FGA

FG%

Trevor Clifford

US

84

128

0.656

Chris Klopp

MO

89

137

0.650

Jason Holly

US

48

82

0.585

Gunner Coffman

WY

49

85

0.576

Chase Walker

CC

62

108

0.574

REBOUNDING

Tm

Gm

REB

Avg

Hayden Stone

CA

19

199

10.5

Tyler Turek

SE

20

185

9.3

Gavin Feichtner

CC

20

163

8.2

Chris Klopp

MO

20

161

8.1

Josh Crall

WY

20

156

7.8

Chase Walker

CC

20

154

7.7

Mason Stahl

BC

19

124

6.5

Kyle Hamm

BY

20

127

6.4

Darren Wurm

BC

20

116

5.8

Connor Lust

RI

21

121

5.8

 

STEALS

Tm

Gm

Stl

Avg

Zach Hayman

MO

20

79

4.0

Cameron McCreary

US

20

71

3.6

Josh Crall

WY

20

49

2.5

Clayton Lust

RI

21

42

2.0

Keith Jenkins

MO

20

40

2.0

 

3-POINT%

Tm

3P

3A

3P%

Andy Bauman

SE

11

26

0.423

Gavin Feichtner

CC

37

88

0.420

Nick Middleton

BY

10

24

0.417

Zach Hayman

MO

39

95

0.411

Clayton Lust

RI

29

72

0.403

 

Results

Monday, February 18

Colonel Crawford 56, Carey 45

Upper Sandusky 63, Bellevue 44

Seneca East 73, North Baltimore 63

 

Saturday, February 16

Buckeye Central 56, Bucyrus 49

Lexington 71, Colonel Crawford 47

Mohawk 60, Upper Sandusky 54

Carey 67, Ridgedale 55

Seneca East 65, Wynford 52

 

Thursday, February 14

Carey 74, Seneca East 52

Mohawk 76, Buckeye Central 38

 

Wednesday, February 13

Upper Sandusky 73, Carey 40

 

Tuesday, February 12

Colonel Crawford 60, New London 51

Fostoria 81, Seneca East 61

 

Saturday, February 9

Carey 67, Buckeye Central 49

Colonel Crawford 62, Ridgedale 41

Mohawk 63, Seneca East 35

Upper Sandusky 89, Bucyrus 37

 

Friday, February 8

Colonel Crawford 62, Bucyrus 36

Buckeye Central 38, Ridgedale 32

Upper Sandusky 74, Seneca East 50

Mohawk 76, Wynford 50

 

Wednesday, February 6

Ridgedale 74, Hardin Northern 59

Seneca East at North Baltimore, ppd. 2/18

 

Tuesday, February 5

Buckeye Central 50, Monroeville 40

Carey 74, New Riegel 41

Mohawk 75, Arcadia 43

Crestline 67, Wynford 58

 

Saturday, February 2

Upper Sandusky 68, Buckeye Central 49

Mohawk 78, Bucyrus 43

Wynford 66, Carey 64

Ridgedale 66, Delaware Christian 51

Colonel Crawford 69, Seneca East  37

 

Thursday, January 31

Upper Sandusky at Bellevue, ppd. Feb. 18

Buckeye Central at Mohawk, ppd. Feb. 14

 

Wednesday, January 30

Carey at Colonel Crawford, ppd. Feb. 18

 

Tuesday, January 29

Ottawa Hills 57, Seneca East 30

 

Monday, January 28

Bucyrus 50, Wynford 46

 

Saturday, January 26

Galion 52, Buckeye Central 45

Colonel Crawford 44, Wynford 33

Mohawk 53, Carey 47

Upper Sandusky 81, Ridgedale 35

Seneca East 61, Bucyrus 50

 

Friday, January 25

Licking Valley 47, Ridgedale 41 (at Quicken Loans)

 

Thursday, January 24

Buckeye Central 41, Seneca East 38

Colonel Crawford 53, Mohawk 43

Upper Sandusky at Carey, ppd. Feb.13

Wynford 74, Ridgedale 52

 

Tuesday, January 22

Elgin 52, Bucyrus 31

Seneca East at North Baltimore, ppd. TBD

 

Saturday, January 19

Buckeye Central at Mohawk, ppd. Jan. 31

Carey at Colonel Crawford, ppd. Jan. 30

Wynford at Bucyrus, ppd. Jan. 28

 

Friday, January 18

Wynford 70, Buckeye Central 50

Ridgedale 56, Bucyrus 37

Carey 75, Seneca East 43

Colonel Crawford 47,Upper Sandusky 46

 

Tuesday, January 15

Willard 64, Wynford 57

Seneca East 68, Ridgedale 56

 

Saturday, January 12

Mohawk 81, Ridgedale 50

Carey 56, Bucyrus 42

Colonel Crawford 47, Buckeye Central 29

Upper Sandusky 69, Wynford 54

Seneca East 66, Plymouth 64

 

Thursday, January 10

Bucyrus 55, Buckeye Central 42

Carey 85, Ridgedale 48

Wynford 55, Seneca East 47

Mohawk 59, Upper Sandusky 58

 

Saturday, January 5

Colonel Crawford 46, Northmor 29

Mohawk 84, Ridgemont 55

Lexington 76, Upper Sandusky 50

 

Friday, January 4

Upper Sandusky 92, Bucyrus 47

Carey 64, Buckeye Central 43

Colonel Crawford 71, Ridgedale 48

Mohawk 69, Seneca East 35

 

Saturday, December 29

Willard 64, Buckeye Central 56

Riverdale 59, Bucyrus 53

Colonel Crawford 75, Plymouth 51

Mohawk 52, Hopewell-Loudon 45

Seneca East 54, Arcadia 50

Shelby 69, Upper Sandusky 67

Ashland Crestview 62, Wynford 55

 

Friday, December 28

Ridgedale 64, Buckeye Central 59

Colonel Crawford 58, Bucyrus 35

Carey 64, Liberty-Benton 47

Mohawk 96, Wynford 71

Upper Sandusky 80, Seneca East 54

 

Saturday, December 22

Ridgedale 50, Cardington-Lincoln 45

Colonel Crawford 44, Seneca East 41

Mohawk 73, Bucyrus 43

Upper Sandusky 76, Buckeye Central 49

Carey 74, Wynford 37

 

Friday, December 21

Bucyrus 51, Seneca East 49

Mohawk 46, Carey 40

Upper Sandusky 82, Ridgedale 59

Colonel Crawford 51, Wynford 46

 

Tuesday, December 18

Ridgedale 43, Elgin 42

 

Saturday, December 15

Northmor 65, Bucyrus 47

Upper Sandusky 49, Carey 48

Mohawk 49, Colonel Crawford 48

Ridgedale 67, Wynford 64

Seneca East 49, Buckeye Central 42

 

Thursday, December 13

Wynford 69, Bucyrus 61

Carey 49, Colonel Crawford 34

Mohawk 59, Buckeye Central 28

Seneca East 60, Ridgedale 52

 

Saturday, December 8

Ridgedale 77, Bucyrus 75

Upper Sandusky 48, Colonel Crawford 45

Buckeye Central 60, Wynford 58 (OT)

 

Thursday, December 6

Willard 66, Carey 62

 

Wednesday, December 5

Upper Sandusky 71, Galion 56

 

Tuesday, December 4

Mohawk 67, Fostoria 53

 

Saturday, December 1

South Central 52, Buckeye Central 40

Colonel Crawford 55, Sandusky Perkins 38

Van Buren 61, Carey 51

Upper Sandusky 83, Tiffin Columbian 62

Margaretta 63, Wynford 59 (OT)

Ridgedale at Hopewell-Loudon Tip-Off Classic, ccd.

Willard 80, Bucyrus 36

 

Friday, November 30

Plymouth 50, Buckeye Central 48 (OT)

Galion 69, Bucyrus 40

Carey 55, Riverdale 52

Colonel Crawford 71, Mansfield Christian 22

Mohawk 71, New Riegel 46

Ridgedale 86, Temple Christian 43 at Hopewell-Loudon Tip-Off Classic

Upper Sandusky 83, Willard 59

 

Thursday, November 29

North Union 43, Wynford 35

Upcoming schedule

Tuesday, February 19

Buckeye Central at Ashland Crestview 6:00 PM

Carey vs. Fostoria 6:00 PM

Seneca East vs. Old Fort 6:00 PM

 

Wednesday, February 20

Wynford at River Valley 6:00 PM

Mohawk at Lakota 6:00 PM

 

Friday, February 22

Buckeye Central at Colonel Crawford 6:00 PM

Bucyrus at Carey 6:00 PM

Ridgedale at Mohawk 6:00 PM

Upper Sandusky at Wynford 6:00 PM

 

Saturday, February 23

Bucyrus vs. Crestline 6:00 PM

 

Tuesday, February 26

Division III sectional semifinal at Hopewell-Loudon

Wynford vs. Ashland Crestview 6:15 PM

Division III sectional semifinal at Monroeville

Bucyrus vs. Fostoria 8:00 PM

Division IV sectional semifinal at Galion

Buckeye Central vs. Lucas 8:00 PM

Division IV sectional semifinal at Carey

Seneca East vs. New Riegel 8:00 PM

Division IV sectional semifinal at Ridgedale

Ridgedale vs. Tree of Life 7:00 PM

 

Friday, March 1

Division III sectional final at Hopewell-Loudon

Carey vs. Oak Harbor/Lakota 8:00 PM

Division III sectional final at Monroeville

Upper Sandusky vs. Fostoria/Bucyrus 8:00 PM

Division IV sectional final at Galion

Colonel Crawford vs. Crestline/Monroeville 6:15 PM

Division IV sectional final at Carey

Mohawk vs. Seneca East/New Riegel 8:00 PM