Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Girls basketball 2015-16

 

Standings

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Carey

16

0

23

2

Upper Sandusky

14

2

20

4

Buckeye Central

10

6

16

8

Seneca East

8

8

18

9

Mohawk

8

8

11

12

Bucyrus

7

9

12

12

Colonel Crawford

5

11

9

15

Wynford

4

12

7

16

Ridgedale

0

16

1

22

 

League leaders

Final. All teams reported.

 

SCORING

Tm

Gm

Pt

Avg

Seina Adachi

SE

27

527

19.5

Shelby Kin

CA

25

463

18.5

Kelci Simms

BY

24

436

18.2

Alexus Burkhart

CC

24

408

17.0

Megan Mulvaine

RI

23

387

16.8

Jenna Karl

BC

24

394

16.4

Abigail Fogle

US

24

385

16.0

Sydney Kin

CA

25

372

14.9

Sydney Wentling

CA

25

349

14.0

Ally Weinandy

MO

23

267

11.6

 

ASSISTS

Tm

Gm

Ast

Avg

Sydney Wentling

CA

25

193

7.7

Sierra Carey

US

24

162

6.8

Jenna Karl

BC

24

142

5.9

Seina Adachi

SE

27

99

3.7

Ashton Hawkins

BY

24

87

3.6

 

FIELD GOAL%

Tm

FG

FGA

FG%

Sydney Kin

CA

162

258

0.628

Ayana Getz

US

77

130

0.592

Shelby Kin

CA

184

316

0.582

Megan Cleveland

MO

54

97

0.557

Kelci Simms

BY

178

358

0.497

REBOUNDING

Tm

Gm

REB

Avg

Kelci Simms

BY

24

270

11.3

Sarah Ogden

WY

22

237

10.8

Megan Mulvaine

RI

23

65

170

Sydney Kin

CA

25

250

10.0

Jenna Karl

BC

24

215

9.0

Shelby Kin

CA

25

213

8.5

Megan Hensel

US

24

200

8.3

Isabelle Biglin

BC

24

191

8.0

Ally Weinandy

MO

23

168

7.3

Sierra Carey

US

24

171

7.1

 

STEALS

Tm

Gm

Stl

Avg

Seina Adachi

SE

27

163

6.0

Jenna Karl

BC

24

86

3.6

Sydney Wentling

CA

25

79

3.2

Alexus Burkhart

CC

24

74

3.1

Jada Klingenberger

CC

24

55

2.3

 

3-POINT%

Tm

3P

3A

3P%

Megan Hensel

US

16

41

0.390

Abigail Fogle

US

77

205

0.376

Destiny DeFeo

CA

25

67

0.373

Sydney Wentling

CA

58

168

0.345

Bailee Daughenbaugh

MO

27

86

0.314

 

All-N10 girls basketball

 

First team

School

Yr

Po

Sydney Wentling

Carey

12

G

Shelby Kin

Carey

12

F

Seina Adachi

Seneca East

12

G

Kelci Simms

Bucyrus

12

F

Sierra Carey

Upper Sandusky

11

G

Alexus Burkhart

Colonel Crawford

11

G

Jenna Karl

Buckeye Central

10

G

Abigail Fogle

Upper Sandusky

10

G

 

Second team

School

Yr

Po

Jada Klingenberger

Colonel Crawford

12

G

Ally Weinandy

Mohawk

12

F

Megan Mulvaine

Ridgedale

11

G

Hayley Green

Buckeye Central

11

G

Gretchen Harris

Wynford

11

G

Sydney Kin

Carey

10

G

Megan Hensel

Upper Sandusky

10

F

 

Honorable mention

School

Yr

Po

Mikayla Ruffing

Seneca East

12

G

Kevlynn Tilley

Ridgedale

12

G

Lexi Hoepf

Colonel Crawford

12

F

Bailee Daughenbaugh

Mohawk

12

G

Emma Smith

Upper Sandusky

12

G

Ashton Hawkins

Bucyrus

12

G

Sarah Ogden

Wynford

11

F

Isabelle Biglin

Buckeye Central

11

F

Destiny DeFeo

Carey

10

G

 

 

Co-players of the year††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† Co-coaches of the year

Sydney Wentling, sr., Carey††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† Phil Vaughn, Carey

Shelby Kin, sr., Carey†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† Greg Moore, Buckeye Central

 

Results

Wednesday, March 2

Regional semifinals

Division III at Lexington

Columbus Africentric 50, Seneca East 43

 

Saturday, February 27

District finals

Division IV at Shelby

Seneca East 52, Willard 30

Division IV at Gibsonburg

Fostoria St. Wendelin 53, Carey 52

 

Thursday, February 25

District semifinals

Division II at Willard

Bellevue 59, Upper Sandusky 53

Division III at Shelby

Seneca East 73, Ashland Crestview 65

Division IV at Gibsonburg

Carey 74, Fremont St. Joseph 46

Division IV at Seneca East

Tiffin Calvert 66, Buckeye Central 56

 

Saturday, February 20

Sectional finals

Division II at Monroeville

Upper Sandusky 66, Mansfield Senior 65 (OT)

Division III at Lexington

Willard 43, Wynford 29

Riverdale 65, Bucyrus 50

Division III at Willard

Seneca East 53, Margaretta 35

Ashland Crestview 77, Colonel Crawford 48

Division IV at Eastwood

Carey 67, Vanlue 25

Division IV at Tiffin Columbian

Buckeye Central 61, Monroeville 47

 

Wednesday, February 17

Sectional semifinals

Division III at Lexington

Bucyrus 49, Galion 23

Division III at Willard

Colonel Crawford 55, Western Reserve 50

Division IV at Tiffin Columbian

Buckeye Central 68, Crestline 22

 

Tuesday, February 16

Sectional semifinals

Division III at Willard

Seneca East 50, Mohawk 38

 

Monday, February 15

Division IV sectional semifinal

Danville 76, Ridgedale 34

 

Saturday, February 13

Bucyrus 48, New Riegel 39

Carey 84, Riverdale 52

Mohawk 47, Old Fort 35

 

Thursday, February 11

Seneca East 63, Bucyrus 56 (OT)

Willard 49, Wynford 18

Shekinah Christian 68, Ridgedale 60

 

Tuesday, February 9

Mohawk 47, Buckeye Central 45

Carey 70, Colonel Crawford 35

Seneca East 78, Plymouth 52

Bucyrus 44, Wynford 20

 

Saturday, February 6

Buckeye Central 64, Wynford 48

Liberty-Benton 51, Carey 45

Upper Sandusky 60, Colonel Crawford 51

Bucyrus 73, Ridgedale 33

 

Thursday, February 4

Buckeye Central 48, Cardington-Lincoln 47

Bucyrus 30, Elgin 26

Carey 68, Seneca East 55

Wynford 44, Lexington 30

Ridgedale 47, Tree of Life 31

 

Tuesday, February 2

Buckeye Central 60, Northmor 39

Carey 66, Old Fort 36

Mohawk 54, Galion 31

Seneca East 55, South Central 48

Upper Sandusky 34, Bellevue 31

 

Friday, January 29

Carey 76, Bucyrus 56

Upper Sandusky 40, Wynford 36 (OT)

Buckeye Central 54, Colonel Crawford 49

Mohawk 60, Ridgedale 27

 

Thursday, January 28

Seneca East 54, Old Fort 42

 

Wednesday, January 27

Cardington-Lincoln 65, Colonel Crawford 37

 

Tuesday, January 26

Buckeye Central 61, Bucyrus 54

Carey 91, Ridgedale 34

Upper Sandusky 50, Mohawk 34

Seneca East 53, Wynford 39

 

Monday, January 25

Buckeye Central 40, New Riegel 36

 

Saturday, January 23

Upper Sandusky 58, Bucyrus 44

Seneca East 51, Mohawk 29

Wynford 69, Crestline 26

Carey 58, Buckeye Central 36

Colonel Crawford 76, Ridgedale 33

 

Thursday, January 21

Upper Sandusky 67, Shelby 53

Bucyrus 60, Mansfield St. Peterís 36

 

Tuesday, January 19

Carey 60, New Riegel 29

Bucyrus 60, Colonel Crawford 52

Mohawk 50, Wynford 42

Upper Sandusky 68, Seneca East 52

Buckeye Central 76, Ridgedale 33

 

Saturday, January 16

Delaware Christian 55, Ridgedale 41

Seneca East 71, Hopewell-Loudon 47

 

Friday, January 15

Colonel Crawford 57, Seneca East 56

Mohawk 53, Bucyrus 51 (OT)

Upper Sandusky 56, Buckeye Central 35

Carey 57, Wynford 23

 

Wednesday, January 13

Carey 55, Mohawk 39

Upper Sandusky 67, Ridgedale 40

Colonel Crawford 53, Wynford 47

 

Tuesday, January 12

Buckeye Central at New Riegel 6:00 PM, ppd. to 1/25

Bucyrus at Seneca East 6:00 PM, ppd. to 2/11

Mohawk at Carey 6:00 PM, ppd. to 1/13

Upper Sandusky at Ridgedale 6:30 PM, ppd. to 1/13

Wynford at Colonel Crawford 6:00 PM, ppd. to 1/13

 

Saturday, January 9

Bucyrus 95, Crestline 38

Carey 63, Upper Sandusky 58 (OT)

Mohawk 41, Colonel Crawford at 27

Wynford 57, Ridgedale 24

Buckeye Central 53, Seneca East 47

 

Thursday, January 7

Buckeye Central 63, Plymouth 39

 

Tuesday, January 5

Bucyrus 48, Wynford 42

Carey 68, Colonel Crawford 40

Mohawk 44, Buckeye Central 38

Seneca East 86, Ridgedale 39

 

Saturday, January 2

Riverdale 62, Mohawk 42

Upper Sandusky 82,Tiffin Columbian 37

River Valley 73, Ridgedale 26 at Elgin (Marion County tournament)

 

Tuesday, December 29

Upper Sandusky 52, Colonel Crawford 38

Mohawk 52, Cory-Rawson 21

Buckeye Central 57, Wynford 52

Bucyrus 84, Ridgedale 21

 

Monday, December 28

Carey 55, Seneca East 44

 

Tuesday, December 22

Buckeye Central 57, Colonel Crawford 47

Carey 69, Bucyrus 46

Upper Sandusky 46, Wynford 27

Mohawk 58, Ridgedale 31

 

Monday, December 21

Seneca East 78, Edison 63

 

Friday, December 18

Buckeye Central 50, Bucyrus 39

Carey 75, Ridgedale 28

Upper Sandusky 49, Mohawk 47

Wynford 33, Seneca East 26

Colonel Crawford 88, Crestline 7

 

Tuesday, December 15

Carey 73, Buckeye Central 44

Colonel Crawford 59, Ridgedale 26

Seneca East 46, Mohawk 36

Upper Sandusky 58, Bucyrus 54

 

Saturday, December 12

Buckeye Central 86, Ridgedale 31

Upper Sandusky 49, Seneca East 45

Wynford 39, Mohawk 37

Carey 69, Arcadia 36

Bucyrus 56, Colonel Crawford 47

 

Tuesday, December 8

Upper Sandusky 61, Buckeye Central 44

Bucyrus 50, Mohawk 42

Carey 69, Wynford 44

Seneca East 66, Colonel Crawford 37

 

Saturday, December 5

Seneca East 43, Fostoria 27

 

Friday, December 4

Buckeye Central vs. Crestline, ccd.

Carey 54, Mohawk 29

Colonel Crawford 40, Wynford 30

Seneca East 62, Bucyrus 52

Upper Sandusky 79, Ridgedale 34

 

Tuesday, December 1

Ashland Crestview 96, Buckeye Central 91 (OT)

Mohawk 56, Colonel Crawford 49

Carey 58, Upper Sandusky 47

Wynford 61, Ridgedale 28

 

Monday, November 30

Seneca East 83, Ridgedale 25

 

Saturday, November 28

Colonel Crawford 55, Plymouth 32

Riverdale 63, Wynford 40

 

Friday, November 27

Buckeye Central 67, Seneca East 57

 

Tuesday, November 24

North Union 63, Bucyrus 40

Carey 66, Lakota 19

New Riegel 54, Colonel Crawford 49

Hopewell-Loudon 43, Mohawk 42

Willard 59, Upper Sandusky 48

Ashland Crestview 56, Wynford 47

 

Saturday, November 21

Colonel Crawford 59, Northmor 41

Elgin 44, Ridgedale 13 at Ridgemont tournament

Upper Sandusky 78, Riverdale 72

 

Friday, November 20

Ridgemont 56, Ridgedale 51 at Ridgemont tournament

Mansfield Senior 57, Bucyrus 35

Pleasant46, Colonel Crawford 34

Upper Scioto Valley 77, Mohawk 60

Upper Sandusky 56, New Riegel 42

Wynford 54, River Valley 42