Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Boys golf

Girls golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

Sunday, November 13

Helbert, Hoffman, Racheter, Brown lead All-N10 team

All-Northern 10 Athletic Conference Football

1st team offense

School

Yr

Po

Brennan Martin

Seneca East

12

QB

Zach Hoffman

Wynford

12

QB

Shane Pack

Upper Sandusky

12

RB

Brock Martin

Seneca East

11

RB

Jonathon Racheter

Carey

12

RB

Blake Treisch

Colonel Crawford

12

RB

Gavin Woods

Carey

12

RB/WR

Trevor Shawber

Colonel Crawford

11

RB

Bram White

Seneca East

12

LT

Brady Ferres

Seneca East

12

LG

Seth Hoffman

Wynford

12

OG

Caleb Stone

Wynford

11

OG

Jake Lohr

Colonel Crawford

12

OL

Jaret Tinkey

Colonel Crawford

12

OL

 

1st team defense

School

Yr

Po

Cole Draper

Mohawk

12

DE

Bram White

Seneca East

12

DE

Brady Ferres

Seneca East

12

DT

Seth Hoffman

Wynford

12

DL

Dalton Benson

Wynford

12

DE

Jonathan Racheter

Carey

12

DE

Jaret Tinkey

Colonel Crawford

12

DE

Brock Martin

Seneca East

11

LB

Trevor Shawber

Colonel Crawford

11

LB

Shane Pack

Upper Sandusky

12

LB/DB

Parker Brown

Mohawk

11

S

Cole Heinlen

Wynford

11

S

Zach Hoffman

Wynford

12

S

Gavin Woods

Carey

12

S

 

1st team special

School

Yr

Po

Bo Smith

Seneca East

11

P

Jalon Brown

Wynford

12

K

 

Offensive player of the year

Zach Hoffman, Wynford

 

Defensive player of the year

Jonathon Racheter, Carey

 

Special teams player of the year

Jalon Brown, Wynford

 

Coach of the year

Gabe Helbert, Wynford

 

2nd team offense

School

Yr

Po

Gavin Lewis

Bucyrus

12

QB

Parker Brown

Mohawk

11

RB/QB

Zack Houck

Wynford

11

RB

Bo Smith

Seneca East

11

WR/QB

Nick Bay

Upper Sandusky

12

WR

Harley Robinson

Bucyrus

10

WR

Brandon Shutler

Wynford

12

WR

Cole Draper

Mohawk

12

LG

Devon Orwick

Carey

12

OT

Brent Mullholand

Carey

12

C

Caleb Sherman

Colonel Crawford

12

OL

Connor Johnston

Upper Sandusky

11

OL

Blake Williamson

Wynford

12

TE

 

2nd team defense

School

Yr

Po

Nick Theis

Mohawk

11

DT

Cadin Emshoff

Mohawk

12

DE

Blake Williamson

Wynford

12

DE

Bryce Lutz

Buckeye Central

10

DL

Noah Thoman

Colonel Crawford

12

NT

Jake Lohr

Colonel Crawford

12

DE

Bryce Kirian

Mohawk

10

LB

Zack Patterson

Bucyrus

12

LB

Caleb Stone

Wynford

11

LB

Trey Stone

Wynford

12

LB

Owen Kocher

Colonel Crawford

12

LB

Robbie Miller

Wynford

11

DB

Cody Luzader

Carey

11

S

 

2nd team special

School

Yr

Po

Shane Pack

Upper Sandusky

12

P

Jalon Brown

Wynford

12

P

Spencer Mutchler

Colonel Crawford

11

K

 

Honorable mention

School

Yr

Po

Wade Ackerman

Buckeye Central

11

WR

Kidron Wechter

Buckeye Central

12

LB

Gram Dick

Bucyrus

11

WR

Trenton Dunford

Bucyrus

12

DB

Xavi Boes

Carey

12

OG

Brayden Wentling

Carey

11

CB

Jacob Faulkner

Colonel Crawford

12

OL

Kaden Schell

Colonel Crawford

12

CB

Wyatt Cook

Mohawk

12

CB

David Dietrich

Mohawk

12

DB

Trevor Wren

Ridgedale

12

FB

Tyler Wren

Ridgedale

12

LB

Collan Martin

Seneca East

10

CB

Dylan Cornwell

Seneca East

11

LB

Dylan Ham

Upper Sandusky

11

OL

Travis Thompson

Upper Sandusky

12

LB/DB

Tyler Glowaski

Wynford

12

WR

Kaleb Stander

Wynford

11

DT

 

 

Friday, November 11

Ayersville tops Wynford in regional semifinals

Football

Division VI Region 22 semifinal

Ayersville 30, Wynford 6 at Findlay Donnell Stadium

 

 

Saturday, November 5

Colonel Crawford’s Johnson wins state title

Cross country

State meet at National Trail Raceway, Hebron

Carey 13th/20 (Cook 4th, Leist 65th, Yeater 125th, Oren 130th, Garcia 153rd, Pratt 176th and Stoll 185th) in Division III boys race

Colonel Crawford’s Johnson 1st, Studer 43rd and Bauer 85th and Bucyrus’ Pirnstill 73rd in Division III boys race

Carey’s Wentz 45th and Colonel Crawford’s Reffey 65th in Division III girls race

Upper Sandusky’s Shasteen 129th in Division II girls race

 

 

Friday, November 4

Wynford advances in playoffs with 22-6 victory

Football

Division VI Region 22 playoffs

Liberty Center 28, Colonel Crawford 20

Ayersville 49, Seneca East 0

Wynford 22, Gibsonburg 6

 

 

Tuesday, November 2

Gerlach, Kaple win top All-N10 girls golf honors

All-Northern 10 Athletic Conference girls golf

First team

School

Yr

Annika Gerlach

Wynford

12

Rachel Bell

Bucyrus

12

Lexi Bigland

Buckeye Central

10

Tori Thimmes

Buckeye Central

11

 

Second team

School

Yr

Sara Stacklin

Buckeye Central

12

Hayley McCoy

Wynford

12

Alli Stahl

Buckeye Central

10

Willa Obringer

Buckeye Central

10

 

Honorable mention

School

Yr

Paige Shealy

Buckeye Central

11

Katie Conley

Upper Sandusky

10

Sarah Ogden

Wynford

12

Gretchen Harris

Wynford

12

Hally Courtad

Upper Sandusky

10

 

Player of the year

Annika Gerlach, Wynford

 

Coach of the year

Zac Kaple, Buckeye Central

 

 

Sunday, October 30

BC’s Karl, Reinhart win top All-N10 volleyball honors

All-Northern 10 Athletic Conference Volleyball

First team

School

Yr

Po

Addie Thiery

Mohawk

12

OH

Jenna Seigel

Colonel Crawford

11

MH

Sydney Kin

Carey

11

MH

Jenna Karl

Buckeye Central

11

OH

Chelsey Trusty

Mohawk

12

S

Addie Ackerman

Buckeye Central

11

S

Emily Pursell

Mohawk

12

L

Bailey Agin

Buckeye Central

11

DS

 

Second team

School

Yr

Po

Tara Zinser

Wynford

12

MH

Sarah Heydinger

Buckeye Central

12

MH

Taylor Gimenez

Seneca East

12

MH

Destini Oler

Mohawk

11

OH

Jenna Smalley

Carey

12

S

Danielle Horsley

Colonel Crawford

10

S

Erika Rosario

Upper Sandusky

12

L

Bailey Alspach

Wynford

11

L

Hannah Zimmerman

Carey

11

DS

 

Honorable mention

School

Yr

Po

Erin Baldosser

Buckeye Central

12

DS

Shaina Orewiler

Bucyrus

11

OH

Dana Worst

Carey

11

L

Samantha Mutchler

Colonel Crawford

12

MH

Emily Conner

Mohawk

12

MH

Megan Mulvaine

Ridgedale

12

OH

Aubrey Saylors

Seneca East

11

MH

Rachel Martin

Upper Sandusky

12

OH

Jenna Coffman

Wynford

11

S

 

Player of the year

Jenna Karl, Buckeye Central

 

Coach of the year

Jackie Reinhart, Buckeye Central

 

 

Saturday, October 22

Mohawk wins sectional volleyball title in 5 sets

Cross country

Regional meet at Hedges-Boyer Park, Tiffin

Carey 6th (Cook 3rd), Colonel Crawford 8th (Johnson 1st, Bauer 11th, Studer 13th) and Seneca East 12th/22 (Skidmore 29th) and Bucyrus’ Pirnstill 9th in Division III boys race

(Carey, Pirnstill, Johnson, Bauer and Studer qualify for state)

Colonel Crawford 10th (Reffey 16th), Carey 12th (Wentz 26th) and Seneca East 18th/22 (King 39th) and Bucyrus’ VanVoorhis 70th and Everett 139th and Moahwk’s Stillberger 68th in Division III girls race

(Reffey and Wentz qualify for state)

Upper Sandusky’s Shasteen 12th in Division II girls race

(Shasteen qualifies for state)

 

Volleyball

Division III district final at Seneca East

Huron 3, Mohawk 0

 

 

Friday, October 21

Royals win outright N10 title for 3rd straight year

Football

Wynford 62, Buckeye Central 12

Carey 46, Seneca East 41

Colonel Crawford 34, Upper Sandusky 14

Bucyrus 37, Ridgedale 0

Mohawk 26, Edon 0

 

 

Thursday, October 27

Carey, BC seasons end in district title games

Volleyball

Division IV district final at Fostoria

Arlington 3, Carey 1

Division IV district final at Willard

Norwalk St. Paul 3, Buckeye Central 0

 

 

Wednesday, October 26

Mohawk wins to reach district final

Volleyball

Division IV district semifinal at Seneca East

Mohawk 3, Willard 1

 

 

Tuesday, October 25

Buckeye Central, Carey move onto district finals

Volleyball

Division IV district semifinal at Fostoria

Carey 3, Hopewell-Loudon 2

Division IV district semifinal at Willard

Buckeye Central 3, Old Fort 2

 

 

Saturday, October 22

Mohawk wins sectional volleyball title in 5 sets

Cross country

District meet at Amman’s Reservoir

Division III boys race 1: Colonel Crawford 2nd, Bucyrus 6th, Wynford 8th and Buckeye Central 13th/14 (Colonel Crawford and Bucyrus’ Pirnstill qualify for regionals)

Division III boys race 2: Carey 1st, Seneca East 2nd and Mohawk 11th/14 (Carey and Seneca East qualify for regionals)

Division III girls race 1: Colonel Crawford 4th, Bucyrus 5th, Mohawk 7th and Wynford 13th/13 (Colonel Crawford, Bucyrus’ VanVoorhis and Everett and Mohawk’s Stillberger qualify for regionals)

Division III girls race 2: Carey 2nd, Seneca East 4th and Buckeye Central 11th/12 (Carey and Seneca East qualify for regionals)

Division II boys race: Upper Sandusky 11th/11

Division II girls race: Upper Sandusky 8th/12 (Upper Sandusky’s Shasteen qualifies for regionals)

District meet at Watkins Memorial

Boys Division III race 1: Ridgedale 6th/12

Girls Division III race: Ridgedale NS

 

Volleyball

Division III sectional final

Mohawk 3, Western Reserve 2

 

Football

Seneca East 28, Tiffin Calvert 16

 

 

Friday, October 21

Wynford clinches at least a share of N10 title

Football

Wynford 53, Upper Sandusky 0

Mohawk 47, Ridgedale 0

Colonel Crawford 34, Buckeye Central 6

Carey 63, Bucyrus 28

 

 

Thursday, October 20

Carey, Buckeye Central win sectional titles

Volleyball

Division IV sectional semifinal

Grove City Christian 3, Ridgedale 1

Division IV sectional finals

Buckeye Central 3, South Central 0

Carey 3, Cardinal Stritch 0

 

 

Wednesday, October 19

N10 volleyball teams eliminated in sectionals

Volleyball

Division III sectional semifinals

Galion 3, Bucyrus 0

Fostoria 3, Wynford 0

Willard 3, Colonel Crawford 1

Delta 3, Seneca East 1

 

 

Tuesday, October 18

Carey moves on with sectional semifinal victory

Volleyball

Division II sectional semifinal

Bellevue 3, Upper Sandusky 0

Division IV sectional semifinal

Carey 3, Lakota 0

 

 

Monday, October 17

DeFeo, Johnson repeat as N10 Runners of the Year

All-Northern 10 Athletic Conference Boys Cross Country

First team

School

Yr

Time

Chad Johnson

Colonel Crawford

11

15:09.49

Trevor Cook

Carey

12

15:57.72

Brad Bauer

Colonel Crawford

12

16:32.13

Carson Pirnstill

Bucyrus

12

16:47.36

Nick Studer

Colonel Crawford

12

16:52.57

Tyler Leist

Carey

11

17:05.37

Kyle Burgderfer

Seneca East

11

17:08.41

 

Second team

School

Yr

Avg

Jacob Skidmore

Seneca East

12

17:19.95

Jack Yeater

Carey

11

17:23.80

Ben Cole

Seneca East

11

17:23.80

Devon Sigler

Bucyrus

12

17:28.67

Jared Vargo

Mohawk

11

17:40.00

Joe Oren

Carey

10

17:44.30

Wade Hopkins

Colonel Crawford

11

17:46.11

 

Honorable mention

School

Yr

Avg

Gerardo Garcia

Carey

11

17:58.33

Timothy Chandler

Wynford

10

18:05.69

Connor Caudill

Seneca East

12

18:06.15

Dakota Hedrick

Bucyrus

10

18:08.64

Cole Brown

Ridgedale

11

18:18.78

Christopher Pinnock

Ridgedale

9

18:19.90

Timmy Johnson

Seneca East

10

18:21.36

 

Runner of the year

Chad Johnson, Colonel Crawford

 

Coach of the year

Jody Grove, Colonel Crawford

 

All-Northern 10 Athletic Conference Girls Cross Country

First team

School

Yr

Time

Destiny DeFeo

Carey

11

19:59.52

Anna Reffey

Colonel Crawford

12

20:03.64

Emily Kemper

Colonel Crawford

12

20:04.23

Madelyn Shasteen

Upper Sandusky

10

20:41.24

Hailey King

Seneca East

10

20:43.80

Anna Stillberger

Mohawk

11

20:54.87

Adriane Weininger

Upper Sandusky

11

20:56.46

 

Second team

School

Yr

Avg

Keely Wentz

Carey

10

20:57.36

Mirium Everett

Bucyrus

10

21:01.11

Julia VanVoorhis

Bucyrus

12

21:44.86

Emmy Wood

Carey

9

21:48.16

Callie Rife

Seneca East

11

21:50.77

Morgan England

Seneca East

10

21:56.08

Courtney Britt

Colonel Crawford

11

21:58.64

 

Honorable mention

School

Yr

Avg

Josie Traxler

Carey

9

22:24.95

Madison McLaughlin

Upper Sandusky

10

22:27.01

Katie Hopkins

Colonel Crawford

9

22:28.60

Kaitlyn Cook

Seneca East

10

22:34.98

Maddy Miller

Seneca East

11

22:43.36

Kenzie Sammet

Carey

10

22:45.68

Kendra Stahl

Buckeye Central

11

22:48.53

 

Runner of the year

Destiny DeFeo, Carey

 

Coach of the year

Dean Kessler, Carey

 

 

Saturday, October 15

Carey girls, CC boys win N10 cross country titles

Cross country

Northern 10 Athletic Conference Championships

Boys

1. Colonel Crawford          45

2. Carey                              45

3. Seneca East                  63

4. Bucyrus                          98

5. Wynford                        148

6. Ridgedale                     154

7. Mohawk                        181

8. Upper Sandusky         222

9. Buckeye Central         246

Winner: Johnson (CC) 15:09.49

Girls

1. Carey                              55

2. Colonel Crawford          59

3. Seneca East                  67

4. Upper Sandusky           94

5. Bucyrus                        121

6. Mohawk                        140

7. Buckeye Central         165

    Ridgedale                      NS  

    Wynford                         NS

Winner: DeFeo (C) 19:59.52

 

 

Friday, October 14

Wynford takes N10 lead with win at Seneca East

Football

Mohawk 28, Upper Sandusky 26

Carey 48, Ridgedale 6

Wynford 35, Seneca East 12

Buckeye Central 41, Bucyrus 40

Colonel Crawford 47, Lucas 20

 

 

Thursday, October 13

Northern 10 volleyball play wraps up

Volleyball

Bucyrus 3, Ridgedale 1

Buckeye Central 3, Wynford 0

Carey 3, Seneca East 0

Colonel Crawford 3, Upper Sandusky 2

Mohawk 3, Fremont St. Joseph 1

 

 

Tuesday, October 11

Carey, BC, Mohawk, Wynford get volleyball sweeps

Volleyball

Carey 3, Bucyrus 0

Buckeye Central 3, Colonel Crawford 0

Mohawk 3, Ridgedale 0

Willard 3, Seneca East 1

Wynford 3, Upper Sandusky 0

 

 

Saturday, October 8

Carey boys, SE girls win invitational titles

Cross country

Boys: Carey 1st/16 and Mohawk 12th/14 at Fostoria Booster Invitational

Girls: Carey 7st/15 and Mohawk 8th/12 at Fostoria Booster Invitational

Boys: Colonel Crawford 6th, Bucyrus 8th, Upper Sandusky 16th and Ridgedale NS/17 at Marion Harding Invitational

Girls: Colonel Crawford 8th, Bucyrus 10th, Upper Sandusky 13th and Ridgedale NS/17 at Marion Harding Invitational

Boys: Seneca East 2nd/12 at Dan Oilen Invite (New London Invitational)

Girls: Seneca East 1st/11 at Dan Oilen Invite (New London Invitational)

Volleyball

Mohawk 3, Upper Sandusky 1

Colonel Crawford 3, Crestline 0

Carey 3, Genoa 0

Wynford 3, Seneca East 2

 

 

Friday, October 7

US, SE, Carey, CC grab N10 football victories

Football

Upper Sandusky 47, Bucyrus 14

Seneca East 18, Mohawk 6

Wynford 43, Lima Central Catholic 7

Carey 46, Buckeye Central 0

Colonel Crawford 61, Ridgedale 8

 

 

Thursday, October 6

Buckeye Central clinches N10 volleyball title

Boys golf

Division III district tournament

Mohawk (354) 8th and Carey (370) 13th/18, SE’s Diehm (86) and CC’s Greming (88) at Stone Ridge Golf Course, Bowling Green

 

Volleyball

Bucyrus 3, Upper Sandusky 0

Buckeye Central 3, Carey 1

Colonel Crawford 3, Ridgedale 0

Mohawk 3, Seneca East 0

 

 

Wednesday, October 5

Mohawk, SE’s Diehm advance to district tourney

Boys golf

Division III district tournament

Ridgedale (376) 6th/6 at Apple Valley Golf Course

 

 

Tuesday, October 4

Bucyrus boys 4th, girls 5th at Crestline Invitational

Cross country

Boys: Bucyrus 4th and Buckeye Central 11th/11 at Crestline Invitational (Ammans)

Girls: Bucyrus 5th and Buckeye Central 10th/11 at Crestline Invitational (Ammans)

Volleyball

Buckeye Central 3, Ridgedale 0

Colonel Crawford 3, Bucyrus 1

Mohawk 3, Wynford 1

Upper Sandusky 3, Seneca East 0

 

 

Monday, October 3

Mohawk, SE’s Diehm advance to district tourney

Volleyball

Carey 3, Ridgedale 0

Buckeye Central 3, Bucyrus 0

 

Cross country

Carey at Royal European (Elmwood) 5:00 PM

Boys golf

Boys golf

Division II sectional

Upper Sandusky (356) 6th/12 at Sawmill Creek

Division III sectional

Mohawk (338) 2nd, Seneca East (373) 5th, Buckeye Central (389) 7th, Bucyrus (400) 8th, and Wynford (426) 10th/12 at Valley View 9:00 AM

*Mohawk and SE’s Diehm qualify for districts

 

 

Saturday, October 1

Colonel Crawford, Seneca East boys win invites

Volleyball

Buckeye Central 2, New Riegel 0

Buckeye Central 2, Galion 0

Ridgemont 3, Ridgedale 0

Cross country

Boys: Colonel Crawford 1st, Carey 2nd, Wynford 8th, Buckeye Central 10th/11 and Ridgedale NS at Buckeye Central Invitational

Girls: Colonel Crawford 2nd, Carey 6th, Buckeye Central 9th/9 and Ridgedale and Wynford NS at Buckeye Central Invitational

Boys: Bucyrus 4th at North Union Invitational

Girls: Bucyrus 7th at North Union Invitational

Boys: Seneca East 1st, Mohawk 15th and Upper Sandusky 17th/18 at Old Fort Invitational

Girls: Seneca East 3rd, Mohawk 7th and Upper Sandusky 8th/14 at Old Fort Invitational

 

 

Friday, September 30

Seneca East, Wynford improve to 6-0 on season

Football

Colonel Crawford 62, Bucyrus 27

Buckeye Central 42, Ridgedale 0

Wynford 24, Mohawk 6

Ontario 45, Carey 30

Seneca East 40, Upper Sandusky 14

 

 

Thursday, September 29

Buckeye Central stays perfect in N10 play

Boys golf

Division II sectional

Upper Sandusky at Sawmill Creek, ppd. to Oct. 3

Division III sectionals

Carey (353) 2nd and Colonel Crawford 11th/15 at Sycamore Springs

Buckeye Central, Bucyrus, Mohawk, Seneca East and Wynford at Valley View, ppd. to Oct. 3

 

Volleyball

Mohawk 3, Bucyrus 0

Seneca East 3, Colonel Crawford 2

Buckeye Central 3, Upper Sandusky 0

Carey 3, Wynford 1

 

 

Tuesday, September 27

Carey tops Mohawk to move into 2nd-place tie

Cross country

Denny Stevens Invitational (at Fredericktown)

Boys: Ridgedale 16th/23

Girls: Ridgedale NS

 

Girls golf

Division II sectional

Wynford (424) 8th, Buckeye Central (456) 12th, Seneca East (514) 15th, Bucyrus (522) 16th and Upper Sandusky NS/17 at Valley View

 

Boys golf

Marion Harding 187, Bucyrus 204 (at Marion CC)

Division III sectional

Ridgedale (357) 3rd/10 at Pine Hills

 

Volleyball

Bucyrus 3, Seneca East 0

Carey 3, Mohawk 0

Upper Sandusky 3, Ridgedale 0

Colonel Crawford 3, Wynford 1

 

 

Monday, September 26

BC, Carey, Mohawk, Wynford get N10 volleyball wins

Carey 3, Upper Sandusky 0

Mohawk 3, Colonel Crawford 0

Wynford 3, Ridgedale 0

Buckeye Central 3, Seneca East 0

 

 

Thursday, September 22

Carey boys, girls take 1st place in home invite

Cross country

Carey Run

Girls: Carey 1st and Ridgedale NS

Boys: Carey 1st and Ridgedale NS

 

Girls golf

Norwalk St. Paul 203, Buckeye Central 205 (at Eagle Creek)

 

Boys golf

Upper Sandusky at Maumee Valley CD (Fallen Timbers) 4:30 PM

 

Volleyball

Bucyrus 3, Wynford 0

Colonel Crawford 3, Carey 0

Buckeye Central 3, Mohawk 0

Seneca East 3, Ridgedale 0

Liberty-Benton 3, Upper Sandusky 0

 

 

Saturday, September 24

CC, SE, Carey win cross country invitationals

Cross country

Girls: Colonel Crawford 1st, Bucyrus 3rd, Buckeye Central 4th/4 and Wynford NS at Crawford County Meet (Ammans Park)

Boys: Colonel Crawford 1st, Bucyrus 2nd, Wynford 4th and Buckeye Central 5th/5 at Crawford County Meet (Ammans Park)

Girls: Upper Sandusky 7th/11 at Bill Brown Invitational (Ontario Marshall Park)

Boys: Upper Sandusky NS at Bill Brown Invitational (Ontario Marshall Park)

Girls: Seneca East 4th and Mohawk 6th/9 at Streak Invitational (Fremont Walsh Park)

Boys: Seneca East 1st and Mohawk 9th/11 at Streak Invitational (Fremont Walsh Park)

Girls: Carey 1st/6 at Van Buren Invitational (at Owens CC)

Boys: Carey 1st/8 at Van Buren Invitational (at Owens CC)

Boys golf

Carey 2nd/14 (358) at Sycamore Springs Invitational

 

Volleyball

Colonel Crawford 3, Ontario 1

Wynford 3, New London 0

Beth Bayles Invitational (at River Valley)

Bucyrus 2, Northridge 0

Western Reserve 2, Bucyrus 1

Bucyrus 2, River Valley 0

 

 

Thursday, September 23

Montgomery, Myers win top All-N10 golf honors

All-Northern 10 Athletic Conference Golf

First team

School

Yr

Avg

Brett Montgomery

Upper Sandusky

9

39.33

Chet Margraf

Mohawk

12

40.00

Mitchill Reasoner

Ridgedale

12

40.78

Johnny Diehm

Seneca East

12

41.20

Marcus Miller

Carey

11

41.60

Trey Bame

Carey

11

41.63

Alex Forehand

Seneca East

11

42.60

 

Second team

School

Yr

Avg

Billy Dunlap

Mohawk

12

43.10

Alex Kimmet

Carey

12

43.20

Chase Wagner

Carey

12

43.50

Carson Weinandy

Mohawk

12

43.50

Nick Gremling

Colonel Crawford

12

43.50

Preston Burton

Ridgedale

12

43.78

Turner Dilley

Upper Sandusky

12

44.20

 

Honorable mention

School

Yr

Avg

Brock Williams

Ridgedale

10

44.90

Easton Roark

Carey

11

45.40

Jesse Schertzer

Ridgedale

9

46.10

Mason Light

Bucyrus

11

46.30

Andy Bordner

Seneca East

12

46.90

Trevor Clifford

Upper Sandusky

10

47.00

Nathan Kimmet

Mohawk

12

47.10

 

Player of the year

Brett Montgomery, Upper Sandusky

 

Coach of the year

Dave Myers, Mohawk

 

 

Wednesday, September 21

Bucyrus edges Harding in non-league match

Girls golf

Clear Fork 201, Buckeye Central 207 (at Cranberry Hills)

Boys golf

Galion 170, Buckeye Central 195 (at Galion CC)

Bucyrus 184, Marion Harding 187 (at GC Bucyrus)

 

 

Tuesday, September 20

Mohawk wins 3rd straight N10 golf championship

Boys golf

Northern 10 Athletic Conference tournament (at Valley View)

Complete results

1.       Mohawk 337

2.    Carey 344

3.    Upper Sandusky 350

4.    Ridgedale 355

5.    Seneca East 356

6.    Wynford 397

7.    Buckeye Central 400

8.    Colonel Crawford 401

9.    Bucyrus 402

Medalist: Weinandy (M) 79

 

Volleyball

Bucyrus 3, Ridgedale 0

Carey 3, Seneca East 0

Colonel Crawford 3, Upper Sandusky 0

Mohawk 3, Gibsonburg 1

Buckeye Central 3, Wynford 0

 

Girls golf

Buckeye Central 231, Bucyrus NS (at GC Bucyrus)

Tiffin Columbian 4, Wynford 2 (at Seneca Hills)

 

 

Monday, September 19

Buckeye Central wins 1st girls N10 golf tournament

Girls golf

Northern 10 Athletic Conference tournament (at Valley View)

Complete results

1.  Buckeye Central 436

2.    Wynford 449

3.    Seneca East 513

4.    Bucyrus 524

5.    Mohawk 541

Medalist: Gerlach (W) 100

 

Boys golf

Galion 170, Cardington-Lincoln 180, Colonel Crawford 201 (at Galion CC)

 

Volleyball

Northmor 3, Bucyrus 1

New Riegel 3, Upper Sandusky 0

 

 

Saturday, September 17

Mohawk, CC, BC, Wynford get non-conference wins

Cross country

Galion Festival

Girls Division III: Colonel Crawford 10th, Carey 14th, Seneca East 15th, Bucyrus 20th and Buckeye Central 21st/27

Girls II/III open: Upper Sandusky 8th/24 and Wynford and Ridgedale NS

Boys Division III: Colonel Crawford 2nd, Carey 3rd, Seneca East 7th, Bucyrus 12th, Wynford 17th and Buckeye Central 28th/28

Boys Division II/III open: Upper Sandusky 22nd/27 and Ridgedale NS

Myron Cline Invitational (at Lakota)

Girls Division III: Mohawk 3rd/9

Boys Division III: Mohawk 14th/16

Boys golf

Mohawk (333) 2nd and Seneca East (346) 3rd at Stockader Shootout (Nature Trails)

 

Volleyball

Mohawk 3, Arcadia 1

Colonel Crawford 3, Cardington-Lincoln 1

Buckeye Central 3, Monroeville 0

Tiffin Calvert 3, Seneca East 2

Wynford 3, Crestline 0

 

 

Friday, September 16

Wynford holds off Colonel Crawford to stay unbeaten

Football

Wynford 28, Colonel Crawford 21
Upper Sandusky 48, Ridgedale 0
Carey 33, Mohawk 14
Seneca East 54, Bucyrus 14
Crestline 36, Buckeye Central 14

 

 

Thursday, September 15

Mohawk, SE, Ridgedale complete N10 play at 7-1

Cross country

Boys: Carey 1st/12 at Riverdale Invitational

Girls: Carey 2nd/7 at Riverdale Invitational

 

Boys golf

Ridgedale 166, Seneca East 171 (at GC Bucyrus)

Bucyrus 191, Wynford 198 (at GC Bucyrus)

Mohawk 179, Buckeye Central 205 (at Lincoln Hills)

Carey 179, Colonel Crawford 220 (at Valley View)

 

Girls golf

Wynford at Galion (Galion CC) 4:00 PM

Buckeye Central 220, Mohawk 264, Seneca East 268, Bucyrus 268 (at Cranberry Hills)

 

Volleyball

Carey 3, Bucyrus 0

Buckeye Central 3, Colonel Crawford 0

Mohawk 3, Ridgedale 0

Upper Sandusky 3, Wynford 1

 

 

Wednesday, September 14

Mohawk golf edges Upper Sandusky

Girls golf

Tiffin Columbian 204, Wynford 207

Boys golf

Mohawk 172, Upper Sandusky 178 (at Lincoln Hills)

Seneca East 179, Tiffin Calvert 202 (at Mohawk CC)

 

 

Tuesday, September 13

Carey golf gets key N10 win over Upper

Boys golf

Carey 171, Upper Sandusky 182 (at Lincoln Hills)

 

Girls golf

Wynford 229, Bucyrus 266 (at GC Bucyrus)

Buckeye Central 214, Seneca East 232 (at Clinton Heights)

 

Cross country

Boys: Wynford 3rd and Buckeye Central 5th/6 at Cub Classic (Lucas)

Girls: Buckeye Central 1st/3 and Wynford NS at Cub Classic (Lucas)

 

Volleyball

Buckeye Central 3, Bucyrus 0

Mohawk 3, Upper Sandusky 0

Wynford 3, Seneca East 1

 

 

Monday, September 12

BC, Upper, Carey, SE get non-conference golf wins

Volleyball

New Riegel 3, Seneca East 1

Northmor 3, Colonel Crawford 2

Carey 3, Ridgedale 0

 

Girls golf

Seneca East 226, Bucyrus 245 (at Clinton Heights)

North Baltimore 204, Buckeye Central 213 (at Birch Run)

Boys golf

Buckeye Central 200, Crestline 220 (at Valley View)

Cardington-Lincoln 171, Colonel Crawford 212, Granville Christian 227 (at Pine Lakes)

Upper Sandusky 166, Lima Temple Christian 173, Ottoville 194 (at Hidden Creek)

Carey 154, New Riegel 180 (at Seneca Hills)

Seneca East 169, Hopewell-Loudon 187 (at Loudon Meadows)

 

 

Saturday, September 10

Mohawk volleyball continues winning streak

Cross country

Tiffin Carnival

Girls

Colonel Crawford 19th, Carey 27th, Mohawk 35th, Buckeye Central 49th and Wynford and Ridgedale NS/53

Upper Sandusky 17th and Seneca East 19th/39 in II-B

Boys

Upper Sandusky 19th/28 in II-open

Carey 3rd, Colonel Crawford 4th and Seneca East 11th/44 in III-A

Wynford 10th, Mohawk 17th, Buckeye Central 32nd/37 and Ridgedale NS in III-B

 

Boys golf

Carey (339) 3rd/12 at Tiger Invitational (Birch Run)

Ridgedale (351) 1st/10 at Ridgedale Invitational (GC Bucyrus)

 

Volleyball

McComb 3, Carey 0

Mohawk 3, New Riegel 0

South Central 3, Colonel Crawford 1

Pleasant 3, Wynford 0

Monroeville 3, Upper Sandusky 0

Ridgedale 2, Mount Gilead 1

Ridgedale 2, Crestline 1

Heath 2, Ridgedale 0

 

 

Friday, September 9

Blue Devils hold off Rams for 1st win of season

Football

Colonel Crawford 24, Mohawk 8

Pleasant 55, Bucyrus 6

Seneca East 46, Buckeye Central 14

Carey 20, Upper Sandusky 19

Wynford 68, Ridgedale 22

 

Boys golf

Mohawk (346) 2nd and Ridgedale (356) 4th/7 at Harding Invitational (at Marion Country Club)

 

 

Thursday, September 8

Carey tops SE in battle of 1-loss N10 golf teams

Boys golf

Upper Sandusky 169, Colonel Crawford 207 (at Valley View)

Buckeye Central 191, Wynford 205 (at GC Bucyrus)

Carey 158, Seneca East 175 (at Bob's Countryside)

 

Girls golf

Buckeye Central vs. Norwalk (Cranberry Hills) 4:15 PM

Wynford 206, Seneca East 230 (at GC Bucyrus)

 

Volleyball

Upper Sandusky 3, Bucyrus 0

Buckeye Central 3, Carey 2

Mohawk 3, Seneca East 0

 

 

Wednesday, September 7

Colonel Crawford volleyball picks up another win

Volleyball

Colonel Crawford 3, Ridgedale 0

Boys golf

Ridgedale 179, Bucyrus 193, Crestline 225 (at GC Bucyrus)

Buckeye Central 177, Colonel Crawford 205 (at Cranberry Hills)

 

 

Tuesday, September 6

Ridgedale golf gives Mohawk 1st N10 loss

Cross country

Girls: Upper Sandusky 1st, Buckeye Central 5th, Bucyrus 6th and Wynford and Ridgedale NS/6 at Wynford Invitational

Boys: Bucyrus 2nd, Wynford 4th, Upper Sandusky 6th, Buckeye Central 7th and Ridgedale NS/8 at Wynford Invitational

 

Girls golf

Galion 217, Bucyrus 252 (at GC Bucyrus)

Clear Fork 166, Buckeye Central 191 (at Little Apple)

Wynford 207, Seneca East 244, Mohawk NS (at Clinton Heights)

 

Boys golf

Ridgedale 167, Mohawk 169 (at GC Bucyrus)

Upper Sandusky 174, Wynford 223 (at Lincoln Hills) 4:15 PM

Carey 161, Bucyrus 201 (at Bob's Countryside)

Seneca East 178, Old Fort 195 (at Clinton Heights)

 

Volleyball

Buckeye Central 3, Ridgedale 0

Upper Sandusky 3, Seneca East 1

Mohawk 3, Wynford 0

Colonel Crawford 3, Bucyrus 0

 

 

Saturday, September 3

Carey boys win Columbus Grove Invitational

Cross country

Boys: Carey 1st/22 at Columbus Grove Invitational

Girls: Carey 2nd/15 at Columbus Grove Invitational

Boys: Colonel Crawford 2nd, Seneca East 4th, Bucyrus 6th, Wynford 15th, Mohawk 16th, Upper Sandusky 20th, Buckeye Central 22nd and Ridgedale NS/22 at Elks Invitational (Bucyrus fair.) 9:00 AM

Girls: Colonel Crawford 3rd, Seneca East 7th, Upper Sandusky 10th, Mohawk 14th, Bucyrus 15th, Wynford 15th, Buckeye Central 18th and Ridgedale NS/18 at Elks Invitational (Bucyrus fair.)

Boys golf

Mohawk (347) 7th and Bucyrus and Upper Sandusky at Bellevue Inv. (Sleepy Hollow)

 

Volleyball

Buckeye Central 2nd at Redskin Invitational (St. Henry)

Buckeye Central 2, Bellefontaine 0

Buckeye Central 2, Findlay 0

St. Henry 2, Buckeye Central 0

Carey 3, Riverdale 0

River Valley 3, Wynford 0

Pleasant 3, Upper Sandusky 0

 

 

Friday, September 2

Colonel Crawford edges Carey in N10 thriller

Football

Seneca East 60, Ridgedale 8

Upper Sandusky 52, Elgin 23

Wynford 48, Bucyrus 13

Colonel Crawford 27, Carey 26

Mohawk 26, Buckeye Central 12

 

Boys golf

Bucyrus (384) 10th/12 at McLean Open (at Oak Tree)

 

 

Thursday, September 1

Mohawk, Wynford, CC, SE open with victories

Boys golf

Mohawk 166, Old Fort 192 (at Nature Trails)

Bucyrus 186, Buckeye Central 196 (at GC Bucyrus)

Carey 169, Ridgedale 183 (at GC Bucyrus)

 

Girls golf

Wynford 214, Mohawk 262 (at GC Bucyrus)

 

Volleyball

Buckeye Central 3, Upper Sandusky 0

Mohawk 3, Bucyrus 0

Carey 3, Wynford 0

Colonel Crawford 3, Seneca East 0

 

 

Wednesday, August 31

Upper, Carey pick up N10 golf victories

Boys golf

Upper Sandusky 174, Bucyrus 202 (at Lincoln Hills)

Carey 157, Buckeye Central 188 (at Cranberry Hills)

Plymouth 175, Wynford 206, Northmor 217 (at Woody Ridge)

 

Girls golf

Buckeye Central 200, Wynford 206 (at GC Bucyrus)

 

 

Tuesday, August 30

Mohawk, Ridgedale golf stays unbeaten in N10 play

Cross country

Buckeye Central at Plymouth Invitational (Fate Park) 4:30 PM

 

Girls golf

Tiffin Columbian 189, Lake 201, Wynford 214 (at Seneca Hills)

Bucyrus at Galion (Galion CC) 4:30 PM

Willard 203, Seneca East 233 (at Clinton Heights)

Boys golf

Ridgedale 183, Colonel Crawford 190 (at Valley View)

Mohawk 179, Seneca East 195 (at Lincoln Hills)

 

Volleyball

Seneca East 3, Bucyrus 0

Colonel Crawford 3, Wynford 2

Mohawk 3, Carey 0

Upper Sandusky 3, Ridgedale 1

 

 

Monday, August 29

Mohawk, SE golf stays unbeaten in N10 play

Girls golf

Bellevue 220, Buckeye Central 222

North Baltimore 198, Seneca East 243

 

Boys golf

Carey 169, Hopewell-Loudon 187 (at Loudon Meadows)

Mohawk 174, Colonel Crawford 204 (at Lincoln Hills)

Seneca East 174, North Baltimore 197, Wynford 198 (at Clinton Hts.)

 

Volleyball

Shelby 3, Seneca East 0

New Riegel 3, Carey 0

Shekinah Christian 3, Ridgedale 0

 

 

Saturday, August 27

Colonel Crawford, Seneca East win own invitationls

Cross country

Boys: Colonel Crawford 1st, Carey 2nd, Bucyrus 5th, Buckeye Central 10th and Upper Sandusky 11th/12 at Early Bird Invitational (Colonel Crawford)

Girls: Colonel Crawford 1st, Carey 2nd, Upper Sandusky 3rd, Bucyrus 8th and Buckeye Central 9th/12 at Early Bird Invitational (Colonel Crawford)

Boys: Seneca East 1st, Wynford 10th, Mohawk 12th and Ridgedale NS/16 at Tiger Classic (Seneca East)

Girls: Seneca East 1st, Mohawk 6th Wynford 11th and Ridgedale NS/12 at Tiger Classic (Seneca East)

 

Football

Ridgemont 33, Ridgedale 0

 

Boys golf

Ridgedale (362) 5th/14 at Mount Gilead Invite (at Pine Lakes)

 

Volleyball

Riverdale 3, Bucyrus 0

Tiffin Columbian 3, Upper Sandusky 0

Shelby 3, Wynford 0

Mohawk 3, Edison 0

Old Fort 3, Mohawk 0

 

 

Friday, August 26

Mohawk, Wynford, CC, SE open with victories

Football

Mohawk 39, Fremont St. Joseph 14

Galion 49, Bucyrus 7

Wynford 41, Liberty-Benton 14

McComb 45, Carey 0

Colonel Crawford 46, Mount Gilead 26

Plymouth 39, Buckeye Central 19

Ridgedale at Ridgemont, continued to Aug. 27

River Valley 48, Upper Sandusky 12

Seneca East 54, South Central 20

 

 

Thursday, August 25

Ridgedale, Mohawk golf stay undefeated in N10

Boys golf

Ridgedale 180, Buckeye Central 214 (at GC Bucyrus)

Bucyrus 192, Colonel Crawford 207 (at Valley View)

Mohawk 170, Wynford 213 (at GC Bucyrus)

 

Volleyball

Buckeye Central 3, Seneca East 0

Mohawk 3, Colonel Crawford 0

Carey 3, Upper Sandusky 0

Wynford 3, Ridgedale 1

 

 

Wednesday, August 24

Seneca East edges Upper Sandusky by 1 stroke

Girls golf

Lexington JV 215, Buckeye Central 232, Seneca East 264 (at Cranberry Hills)

Wynford 227, Galion 244 (at GC Bucyrus)

 

Boys golf

Seneca East 189, Upper Sandusky 190 (at Lincoln Hills)

 

 

Tuesday, August 23

BC, Carey, SE, Wynford open N10 play with wins

Cross country

Boys: Carey 4th, Wynford 13th and Upper Sandusky 16/16th at Icebreaker Invitational (Upper Sandusky Harrison Smith Park)

Girls: Carey 5th, Upper Sandusky 8th and Wynford 14th/14 at Icebreaker Invitational (Upper Sandusky Harrison Smith Park)

 

Boys golf

Clyde 167, Woodmore 172, Seneca East 198 (at Green Hills)

Plymouth 182, Wynford 194 (at GC Bucyrus)

 

Girls golf

Bucyrus vs. Mansfield St. Peter's (GC Bucyrus) 4:15 PM

 

Volleyball

Buckeye Central 3, Mohawk 0

Carey 3, Colonel Crawford 0

Seneca East 3, Ridgedale 0

Wynford 3, Bucyrus 0

 

 

 

Monday, August 22

Mohawk, Seneca East stay undefeated in N10

Cross country

 Boys: Bucyrus 5th, Buckeye Central 9th/9 and Ridgedale NS at Northmor Invitational

Girls: Buckeye Central 6th, Bucyrus 7th and Ridgedale 9th/9 at Northmor Invitational

 

Boys golf

Ridgedale 179, Crestline 215 (at Valley View)

Mohawk 174, Bucyrus 214 (at GC Bucyrus)

Upper Sandusky 170, Buckeye Central 193 (at Cranberry Hills)

Seneca East 162, Colonel Crawford 207 (at Clinton Heights)

Carey 164, Wynford 210 (at Bob's Countryside)

 <