Buckeye Central

Bucks

Bucyrus

Redmen

Carey

Blue Devils

Colonel Crawford Eagles

Mohawk

Warriors

Ridgedale

Rockets

Seneca East

Tigers

Upper Sandusky

Rams

Wynford

Royals

 

Fall sports

Cross country

Football

Golf

Volleyball

 

Winter sports

Boys basketball

Girls basketball

Swimming

Wrestling

 

Spring sports

Baseball

Softball

Track & field

 

League info

About the N10

History

Records

Constitution

Media links

Contact info

 

 

Boys basketball 2015-16

 

Standings

School

N10 W

N10 L

OA W

OA L

Upper Sandusky

16

0

23

1

Buckeye Central

12

4

17

7

Colonel Crawford

11

5

16

8

Wynford

10

6

15

10

Carey

8

8

10

13

Ridgedale

7

9

13

11

Seneca East

5

11

7

16

Mohawk

2

14

5

18

Bucyrus

1

15

1

22

 

League leaders

Final. All teams reported.

 

SCORING

Tm

Gm

Pt

Avg

Wes Vent

US

24

517

21.5

Monroe Britton

RI

24

441

18.4

Grant Loy

BC

24

424

17.7

Alex Eldred

RI

24

388

16.2

Owen Adams

CC

24

385

16.0

Johnny Diehm

SE

23

352

15.3

Jacob Shade

BC

24

366

15.3

Abel LaRoche

CA

23

342

14.9

Alex Crall

WY

25

362

14.5

Brayden Dunlap

MO

23

328

14.3

 

ASSISTS

Tm

Gm

Ast

Avg

Noah Dible

US

24

124

5.2

Derek Burkhart

CC

24

107

4.5

Brayden Dunlap

MO

23

99

4.3

Preston Burton

RI

24

101

4.2

Scott Heydinger

BC

24

99

4.1

 

FIELD GOAL%

Tm

FG

FGA

FG%

Cory Miller

US

100

152

0.658

Noah Dible

US

82

137

0.599

Nate Sparks

WY

55

94

0.585

Kameron Beekman

US

134

244

0.549

Alex Eldred

RI

159

292

0.545

REBOUNDING

Tm

Gm

REB

Avg

Alex Eldred

RI

24

312

13.0

Grant Loy

BC

24

263

11.0

Jacob Shade

BC

24

180

7.5

Wes Vent

US

24

168

7.0

Johnny Diehm

SE

23

160

7.0

Nick Hunley

RI

23

151

6.6

Clinton Carr

BY

23

143

6.2

Owen Adams

CC

24

145

6.0

Brandon Flood

MO

23

125

5.4

Brennan Martin

SE

23

123

5.3

 

STEALS

Tm

Gm

Stl

Avg

Noah Dible

US

24

70

2.9

Owen Adams

CC

24

42

1.8

Wes Vent

US

24

42

1.8

Kameron Beekman

US

24

42

1.8

Brayden Dunlap

MO

23

40

1.7

 

3-POINT%

Tm

3P

3A

3P%

Alex Forehand

SE

25

57

0.439

Ry Adams

US

61

144

0.424

Wes Vent

US

52

126

0.413

Brody Martin

CC

44

113

0.389

Derek Burkhart

CC

61

160

0.381

 

All-N10 boys basketball

 

First team

School

Yr

Po

Grant Loy

Buckeye Central

12

F

Owen Adams

Colonel Crawford

12

G

Monroe Britton

Ridgedale

12

G

Abel LaRoche

Carey

12

G

Alex Crall

Wynford

12

G

Wes Vent

Upper Sandusky

11

F

Alex Eldred

Ridgedale

11

F

Jacob Shade

Buckeye Central

11

F

 

Second team

School

Yr

Po

Brayden Dunlap

Mohawk

12

G

Derek Burkhart

Colonel Crawford

12

G

Braxton Tea

Wynford

12

G

Noah Dible

Upper Sandusky

11

G

Kameron Beekman

Upper Sandusky

11

F

Johnny Diehm

Seneca East

11

G

Cody Luzader

Carey

10

G

 

Honorable mention

School

Yr

Po

Scott Heydinger

Buckeye Central

12

G

Nathanyal Griffin

Carey

12

F

Braedon Tipple

Seneca East

12

G

Brandon Flood

Mohawk

11

F

Preston Burton

Ridgedale

11

G

Jack Reed

Wynford

11

G

Clinton Carr

Bucyrus

10

F

Brody Martin

Colonel Crawford

10

G

Ry Adams

Upper Sandusky

10

G

 

 

Player of the year

Wes Vent, Upper Sandusky

 

Coach of the year

Jeff Winslow, Upper Sandusky

 

Results

Wednesday, March 2

District semifinals

Division II at Ohio Northern University

Ottawa-Glandorf 79, Upper Sandusky 67

 

Tuesday, March 1

District semifinals

Division IV at Willard

Sandusky St. Mary 48, Colonel Crawford 42

Mansfield St. Peterís 72, Wynford 59

 

Friday, February 26

Sectional finals

Division II at Lima Senior

Upper Sandusky 62, Wapakoneta 55

Division III at Monroeville

Edison 72, Bucyrus 33

Division IV at Sandusky

Colonel Crawford 69, South Central 44

Division IV at Grove City Christian

Grove City Christian 73, Ridgedale 67

Division IV at Lexington

Wynford 67, Buckeye Central 58

 

Wednesday, February 24

Sectional semifinals

Division III at Willard

Willard 66, Seneca East 43

Division III at Elida

Bluffton 99, Carey 34

Division IV at Findlay

Hopewell-Loudon 61, Mohawk 44

Division IV at Lexington

Buckeye Central 52, Norwalk St. Paul 48

Wynford 66, Mansfield Christian 52

 

Monday, February 22

Sectional semifinals

Ridgedale 50, Delaware Christian 40

 

Friday, February 19

Buckeye Central 62, Mohawk 27

Colonel Crawford 69, Carey 47

Seneca East 51, Ridgedale 47

Wynford 74, Bucyrus 51

 

Wednesday, February 17

Mohawk 50, Vanlue 43

 

Tuesday, February 16

Old Fort 63, Carey 54

Buckeye Central 54, Riverdale 32

Mount Gilead 59, Bucyrus 43

Ridgedale 62, Tree of Life 27

Upper Sandusky 61, Galion 55

River Valley 80, Wynford 78

 

Saturday, February 13

Buckeye Central 69, Wynford 49

Fremont St. Joseph 62, Mohawk 51

Ridgedale 58, Bucyrus 40

Seneca East 82, Carey 74

Upper Sandusky 55, Colonel Crawford 53

 

Friday, February 12

Carey 59, Bucyrus 56

Buckeye Central 52, Colonel Crawford 33

Ridgedale 71, Mohawk 58

Upper Sandusky 88, Wynford 63

 

Tuesday, February 9

Fostoria St. Wendelin 51, Seneca East 48

 

Saturday, February 6

Buckeye Central 66, Bucyrus 47

Carey 64, Ridgedale 55

Colonel Crawford 56, Plymouth 38

Upper Sandusky 64, Mohawk 42

Wynford 58, Seneca East 53

 

Friday, February 5

Upper Sandusky 84, Bucyrus 43

Buckeye Central 61, Carey 47

Colonel Crawford 55, Ridgedale 39

Seneca East 54, Mohawk 50 (OT)

Wynford 65, Crestline 50

 

Tuesday, February 2

Mohawk 53, Riverdale 52

Shekinah Christian 71, Ridgedale 57

Upper Sandusky 80, Shelby 78

 

Monday, February 1

Liberty-Benton 82, Carey 72

 

Saturday, January 30

Ridgedale 66, Buckeye Central 57

Colonel Crawford 51, Bucyrus 27

Carey 91, Vanlue 43

Wynford 76, Mohawk 54

Upper Sandusky 79, Seneca East 35

 

Thursday, January 28

New Riegel 67, Mohawk 32

 

Saturday, January 23

Colonel Crawford 73, Seneca East 43

Bucyrus 53, Mohawk 45

Ridgedale 69, Gahanna Christian 47

Upper Sandusky 53, Buckeye Central 46

Wynford 54, Carey 52

 

Friday, January 22

Buckeye Central 66, Crestline 38

Carey 61, Mohawk 51

Seneca East 65, Bucyrus 49

Upper Sandusky 77, Ridgedale 51

Wynford 71, Colonel Crawford 50

 

Monday, January 18

Galion 87, Bucyrus 44

 

Saturday, January 16

Upper Sandusky 71, Carey 41

Colonel Crawford 51, Mohawk 34

Wynford 51, Ridgedale 47

Buckeye Central 63, Seneca East 47

 

Thursday, January 14

Crestline 53, Bucyrus 39

New Riegel 60, Colonel Crawford 57

Old Fort 86, Seneca East 83

 

Tuesday, January 12

Bucyrus at Galion 6:00 PM, ppd. to Jan. 18

 

Saturday, January 9

Wynford 73, Bucyrus 54

Carey 58, Colonel Crawford 52

Buckeye Central 44, Mohawk 36

Ridgedale 73, Seneca East 62

Upper Sandusky 68, Bellevue 49

 

Friday, January 8

Ridgedale 82, Bucyrus 52

Carey 63, Seneca East 58

Upper Sandusky 60, Colonel Crawford 36

Mohawk 54, Crestline 31

Buckeye Central 52, Wynford 38

 

Saturday, January 2

Buckeye Central 49, Plymouth 48

Colonel Crawford 44, Northmor 42

Upper Sandusky 76, New Riegel 73

New London 60, Wynford 39

Ridgedale 52, Pleasant 51 at Elgin (Marion County tournament)

 

Wednesday, December 30

South Central 81, Seneca East 50 in Seneca East Holiday tournament

Carey 57, Bucyrus 45

Ridgedale 42, Mohawk 36

Upper Sandusky 86, Wynford 68

Colonel Crawford 47, Buckeye Central 42

 

Tuesday, December 29

Seneca East 56, Crestline 44 at Seneca East Holiday tournament

 

Monday, December 28

Wynford 75, Ashland Crestview 60

Colonel Crawford 64, Ridgedale 55

 

Wednesday, December 23

Buckeye Central 67, Bucyrus 43

Ridgedale 53, Carey 48

Wynford 64, Seneca East 63

 

Monday, December 21

Colonel Crawford 51, Mansfield Christian 41

Upper Sandusky 80, Mohawk 42

 

Saturday, December 19

Buckeye Central 62, Carey 43

Convoy Crestview 44, Colonel Crawford 33 (at Bluffton U.)

Mohawk 54, Seneca East 42

Upper Sandusky 85, Bucyrus 33

 

Thursday, December 17

Colonel Crawford 43, Bucyrus 30

Buckeye Central 36, Ridgedale 32

Upper Sandusky 108, Seneca East 48

Wynford 50, Mohawk 42

 

Monday, December 14

New Riegel 59, Carey 57

 

Saturday, December 12

Upper Sandusky 66, Buckeye Central 42

Mohawk 70, Bucyrus 44

Carey 74, Wynford 70

Ridgedale 74, Delaware Christian 59

Colonel Crawford 75, Seneca East 59

 

Friday, December 11

Seneca East 65, Bucyrus 50

Colonel Crawford 72, Wynford 36

Carey 44, Mohawk 42

Upper Sandusky 73, Ridgedale 49

 

Thursday, December 10

Mansfield St. Peterís 57, Buckeye Central 47

 

Tuesday, December 8

Edison 86, Seneca East 57

 

Saturday, December 5

Ashland Crestview 72, Bucyrus 55

New Riegel 54, Buckeye Central 31

Colonel Crawford 45, Mohawk 31

Seneca East 51, Hopewell-Loudon 46

Upper Sandusky 74, Carey 61

Wynford 64, Ridgedale 55

 

Thursday, December 3

Buckeye Central 60, Seneca East 51

 

Wednesday, December 2

Colonel Crawford 54, Crestline 27

 

Tuesday, December 1

Riverdale 57, Bucyrus 42

Ridgemont 58, Mohawk 45

 

Monday, November 30

Carey 61, Lakota 34

 

Saturday, November 28

Buckeye Central 44, South Central 43

Northmor 58, Bucyrus 37

Upper Sandusky 73, Tiffin Columbian 62

Shelby 78, Wynford 53

 

Friday, November 27

Riverdale 62, Carey 50

Ridgedale 53, Elgin 44

Upper Sandusky 73, Willard 54

Wynford 69, Mansfield Temple Christian 68